Ján OravecPeter Mayer
StoryEditor

Rady autorom ekonomických programov

19.07.2019, 00:00
Nemali by sme míňať čas a energiu na čiastkové opatrenia.

V tomto období politické strany finalizujú volebné programy pre budúcoročné parlamentné voľby. Voliči síce programy nečítajú, no väčšinou sa z nich dajú vytušiť základné kontúry politiky, ktorú by strany realizovali, keby sa dostali k moci. Ako najstaršia podnikateľská organizácia na Slovensku sme preto jednotlivé strany oslovili s naším pohľadom na kľúčové problémy hospodárskej politiky a podnikateľského prostredia u nás a zároveň s našimi návrhmi riešení, ktoré sú založené na našich mnohoročných skúsenostiach s hospodárskou politikou v Slovenskej republike.


Základným problémom je otváranie nožníc medzi sociálnymi a ekologickými ambíciami politikov a ekonomickými možnosťami krajiny. V dôsledku pomerne dlhého obdobia ekonomického rastu politici podľahli ilúzii, že hlavnou náplňou ich práce je prerozdeľovanie a politická súťaž je len o miere jeho „spravodlivosti“. Snaha o vytváranie priaznivých podmienok pre tvorbu bohatstva, pre zvyšovanie konkurencieschopnosti, sa z politiky úplne vytratila. Druhým problémom dnešnej hospodárskej politiky je, že nemá jednotnú stratégiu a nikto ju nekoordinuje. Výsledkom je existencia izolovaných mikrostratégií jednotlivých rezortov, škodlivý mix opatrení, populizmus. A tretím problémom je, že vláda nemá funkčný mechanizmus posudzovania prínosov a nákladov jej politík. V praxi sa často stáva, že predkladatelia zákonov či vládnych opatrení nevedia ani približne odhadnúť, aký bude reálny dosah ich návrhov. Chýba prediskutovanie návrhov s podnikateľmi ešte predtým, než nadobudnú legislatívnu podobu.


Čo sa s tým dá robiť? Aké sú riešenia? V prvom rade je nevyhnutné, aby sa strany, ktoré sa považujú za zodpovedné, prihlásili k záväzku zvyšovať konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky a nie ju ničiť. Je dôležité už do koaličnej zmluvy zakotviť súlad medzi ekonomickými, sociálnymi a ekologickými cieľmi hospodárskej politiky, k čomu je potrebná jej koordinácia. A pri posudzovaní dosahov navrhovaných sociálnych a ekologických opatrení na konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky treba dať väčší priestor podnikateľom a firmám, pretože tie znášajú ich náklady. Týmto priestorom by mohla byť Rada vlády pre konkurencieschopnosť, s rovnakým zastúpením vlády a súkromného sektora.


Nemali by sme míňať čas a energiu na čiastkové opatrenia či zlepšenia, ktoré v konečnom dôsledku nič zásadné nevyriešia. Podnikateľské prostredie na Slovensku sa nachádza v natoľko zlom stave, že dôraz ma konkurencieschopnosť, jej inštitucionálne zakotvenie v hospodárskej politike, je spolu s radikálnym zjednodušením regulačného a právneho rámca a radikálnym znížením administratívneho zaťaženia jediným spôsobom, ktorý môže priniesť citeľné zlepšenie podmienok pre podnikanie, prosperitu a vyššiu životnú úroveň pre všetkých.

01 - Modified: 2024-03-27 23:00:00 - Feat.: - Title: Čaká sa na objav. Čo bude prelomová zbraň, ktorá rozhodne vojnu na Ukrajine? 02 - Modified: 2024-03-25 10:01:42 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Slovensko bude mať pokoj, ak bude mať funkčné zdravotníctvo 03 - Modified: 2024-03-13 21:13:27 - Feat.: - Title: Populačný kolaps nie je sci-fi. Pokles plodnosti je možno najdôležitejší trend našej doby 04 - Modified: 2024-03-05 23:00:00 - Feat.: - Title: Ako pokrokári zničili drogami mesto Portland. Je ako dystopický prízrak 05 - Modified: 2024-02-22 09:00:00 - Feat.: - Title: TROŠKA TROSKA: Martina a Peter by mohla byť zábavná reality show, avšak toto je realita
menuLevel = 2, menuRoute = komentare/komentare, menuAlias = komentare, menuRouteLevel0 = komentare, homepage = false
19. apríl 2024 06:49