Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2019, 00:00

Európska centrálna banka 2.0

Aká úspešná bola centrálna banka a čo očakávať

Európska centrálna banka 2.0
Zdroj: Reuters

Ešte v druhej polovici minulého roka sa mohlo zdať, že sa ekonomická situácia v Európe začína stabilizovať a dostávať do normálu. Zdalo sa, že neštandardné operácie, ktoré ECB začala používať od roku 2014, zabrali a nastáva čas ich postupného ukončovania. Klienti bánk sa pomaly začínali pripravovať na zvyšovanie sadzieb na hypotékach a štáty na zvyšovanie dlhopisových výnosov. No rok 2019 nám zatiaľ ukazuje úplné inú realitu a ECB bude možno musieť niektoré opatrenia reštartovať alebo pritvrdiť.

Aká úspešná teda bola ECB a aké účinné sú a budú jej opatrenia. Pozrime sa, ako sa darilo eurozóne, Slovensku a PIIGS krajinám, teda krajinám, ktoré boli najviac zasiahnuté finančnou, no najme dlhovou krízou (Portugalsko, Írsko, Taliansko, Grécko a Španielsko).


ECB a jej magický mix
Po prepuknutí finančnej krízy, ktorá sa o pár rokov preklopila do krízy dlhovej, začala ECB prichádzať s dovtedy nepoužívanými nástrojmi:


TLTRO I a TLTRO II – ECB umožnila komerčným bankám požičať si lacné peniaze a tie to využili. Požičali si viac ako 700 miliárd eur za veľmi výhodných podmienok.

Záporné úrokové sadzby – úrokové sadzby, ktoré ECB platí bankám, sa dostali prvýkrát do mínusu v roku 2014 a dnes sú na úrovni –0,4 percenta (zatiaľ).

Kvantitatívne uvoľňovanie – ECB začala skupovať štátne, korporátne aj bankové (kryté) dlhopisy a doteraz ich nakúpila za približne 2 500 mi

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.