Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2019, 00:00

Európska centrálna banka 2.0

Aká úspešná bola centrálna banka a čo očakávať

Európska centrálna banka 2.0
Zdroj: Reuters

Ešte v druhej polovici minulého roka sa mohlo zdať, že sa ekonomická situácia v Európe začína stabilizovať a dostávať do normálu. Zdalo sa, že neštandardné operácie, ktoré ECB začala používať od roku 2014, zabrali a nastáva čas ich postupného ukončovania. Klienti bánk sa pomaly začínali pripravovať na zvyšovanie sadzieb na hypotékach a štáty na zvyšovanie dlhopisových výnosov. No rok 2019 nám zatiaľ ukazuje úplné inú realitu a ECB bude možno musieť niektoré opatrenia reštartovať alebo pritvrdiť.

Aká úspešná teda bola ECB a aké účinné sú a budú jej opatrenia. Pozrime sa, ako sa darilo eurozóne, Slovensku a PIIGS krajinám, teda krajinám, ktoré boli najviac zasiahnuté finančnou, no najme dlhovou krízou (Portugalsko, Írsko, Taliansko, Grécko a Španielsko).


ECB a jej magický mix
Po prepuknutí finančnej krízy, ktorá sa o pár rokov preklopila do krízy dlhovej, začala ECB prichádzať s dovtedy nepoužívanými nástrojmi:


TLTRO I a TLTRO II – ECB umožnila komerčným bankám požičať si lacné peniaze a tie to využili. Požičali si viac ako 700 miliárd eur za veľmi výhodných podmienok.

Záporné úrokové sadzby – úrokové sadzby, ktoré ECB platí bankám, sa dostali prvýkrát do mínusu v roku 2014 a dnes sú na úrovni –0,4 percenta (zatiaľ).

Kvantitatívne uvoľňovanie – ECB začala skupovať štátne, korporátne aj bankové (kryté) dlhopisy a doteraz ich nakúpila za približne 2 500 miliárd eur. V prepočte ECB nakupovala za približne 1,3 milióna eur každú minútu počas štyroch rokov! Bilancia ECB sa od konca roka 2013 viac ako zdvojnásobila a dosiahla úroveň takmer 4 700 miliárd eur.

Dalo by sa povedať, že cieľom ECB bolo dostať ekonomiku a hospodárstvo späť do normálu. Na účinnosť spomenutých opatrení sa pozrieme zjednodušenou optikou prostredníctvom niekoľkých základných údajov a ukazovateľov: zadlženosť krajín, ekonomický rast a inflácia.

Zníženie zadlženosti krajín EÚ a naštartovanie ekonomického rastu
ECB sa svojím postupom (a vyjadrením Maria Draghiho: „ECB will do whatever it takes to save the euro.“) okrem iného snažila získať čas pre krajiny, ktoré neboli v najlepšej kondícii – boli extrémne zadlžené. Zvýšené výnosy dlhopisov týchto krajín by im mohli zasadiť bolestivú ranu. ECB svojimi opatreniami stlačila výnosy štátnych dlhopisov na historické minimá a v mnohých prípadoch aj

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.