Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2019, 00:00

Európska centrálna banka 2.0

Aká úspešná bola centrálna banka a čo očakávať

Európska centrálna banka 2.0
Zdroj: Reuters

Ešte v druhej polovici minulého roka sa mohlo zdať, že sa ekonomická situácia v Európe začína stabilizovať a dostávať do normálu. Zdalo sa, že neštandardné operácie, ktoré ECB začala používať od roku 2014, zabrali a nastáva čas ich postupného ukončovania. Klienti bánk sa pomaly začínali pripravovať na zvyšovanie sadzieb na hypotékach a štáty na zvyšovanie dlhopisových výnosov. No rok 2019 nám zatiaľ ukazuje úplné inú realitu a ECB bude možno musieť niektoré opatrenia reštartovať alebo pritvrdiť.

Aká úspešná teda bola ECB a aké účinné sú a budú jej opatrenia. Pozrime sa, ako sa darilo eurozóne, Slovensku a PIIGS krajinám, teda krajinám, ktoré boli najviac zasiahnuté finančnou, no najme dlhovou krízou (Portugalsko, Írsko, Taliansko, Grécko a Španielsko).


ECB a jej magický mix
Po prepuknutí finančnej krízy, ktorá sa o pár rokov preklopila do krízy dlhovej, začala ECB prichádzať s dovtedy nepoužívanými nástrojmi:


TLTRO I a TLTRO II – ECB umožnila komerčným bankám požičať si lacné peniaze a tie to využili. Požičali si viac ako 700 miliárd eur za veľmi výhodných podmienok.

Záporné úrokové sadzby – úrokové sadzby, ktoré ECB platí bankám, sa dostali prvýkrát do mínusu v roku 2014 a dnes sú na úrovni –0,4 percenta (zatiaľ).

Kvantitatívne uvoľňovanie – ECB začala skupovať štátne, korporátne aj bankové (kryté) dlhopisy a doteraz ich nakúpila za približne 2 500 mi

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.