Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2019, 00:00

Rozpočet ako nevyužitá príležitosť českej ekonomiky

Rozpočet ako nevyužitá príležitosť českej ekonomiky
Zdroj: Reuters

Predsedovia vládnych strán na seba kričia kvôli rozpočtu, čo by nebolo prekvapivé. Prekvapuje len, aké logické argumenty na oboch stranách zaznievajú. Uniká nám však to najdôležitejšie – v čase zrýchľujúceho sa rastu sa chystáme zadlžovať.


Spory sa netočia okolo ekonomických otázok, ale sú rýdzo politické. Šéf ČSSD Jan Hamáček by rád videl viac peňazí v rezortoch, ktoré ovládajú jeho kolegovia. A dáva to zmysel. Návrh systematicky preferuje ministerstvo v gescii Babišovho hnutia ANO. Podľa premiéra Andreja Babiša by bolo bizarné, keby sociálni demokrati nepodporili rozpočet, ktorý stojí na podpore dôchodcov a rodín s deťmi. A má pravdu. ČSSD tvrdí, že sa v čase rastu dajú získať príjmy zvyšovaním daní. A opäť je to rozumná úvaha. Babiš oponuje, že ČSSD by zavádzala nezmyselnú bankovú daň, a aj s tým sa dá ľahko súhlasiť, aj keď sám s ňou tiež počíta, len sa bude inak volať. V boji o konkrétne čísla však trochu zapadá výsledné číslo, teda plánovaný štyridsaťmiliardový schodok.


Hoci sa eko

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.