Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2019, 00:00

Turecko je krajinou obra na hlinených nohách

Turecko je krajinou obra na hlinených nohách
Zdroj: Reuters

Dnešnú tureckú zahraničnú politiku formuje ekonomická, politická a vojenská nestabilita krajiny, polarizované domáce politické prostredie, silný nacionalizmus, ale aj aliancie a rozpory z čias studenej vojny, a dokonca aj dedičstvo Osmanskej ríše, ktorej proces rozpadu zanechal silnú nedôveru k Západu i Východu.


Turecku dnes vládne obor na hlinených nohách – nepopierateľnú vysokú koncentráciu moci v rukách jediného človeka podlamujú ekonomické problémy, milióny vojnových utečencov, závislosť od podpory nacionalistov vo voľbách a extrémne nestabilná bezpečnostná situácia. Podľa provládnych zdrojov za problémy Turecka môže neprajný Západ. Na raste protizápadných nálad a vzostupu moci jedného muža naozaj mal nemalý podiel viny.

Protizápadný nacionalizmus
Turecká zahraničná politika bola od nástupu bývalého premiéra a dnes prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v roku 2003 oslavovaná vďaka presadzovaniu „nulových problémov so susedmi“. Táto politika, ktorá mala posilniť vplyv krajiny ako regionálnej veľmoci a oživiť osmanskú slávu, úplne prepadla kvôli svojej predimenzovanosti, jednostrannej snahe hrať vedúcu úlohu a zasahovať do vnútroštátneho vývoja okolitých krajín a neúspechu arabskej jari. Vzťahy zo Západom potom ovplyvnila rastúca islamofóbia po 11. septembri 2001, vojna v Iraku a vyjadrenie členských krajín EÚ ako Ne

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.