Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2019, 00:00

Turecko je krajinou obra na hlinených nohách

Turecko je krajinou obra na hlinených nohách
Zdroj: Reuters

Dnešnú tureckú zahraničnú politiku formuje ekonomická, politická a vojenská nestabilita krajiny, polarizované domáce politické prostredie, silný nacionalizmus, ale aj aliancie a rozpory z čias studenej vojny, a dokonca aj dedičstvo Osmanskej ríše, ktorej proces rozpadu zanechal silnú nedôveru k Západu i Východu.


Turecku dnes vládne obor na hlinených nohách – nepopierateľnú vysokú koncentráciu moci v rukách jediného človeka podlamujú ekonomické problémy, milióny vojnových utečencov, závislosť od podpory nacionalistov vo voľbách a extrémne nestabilná bezpečnostná situácia. Podľa provládnych zdrojov za problémy Turecka môže neprajný Západ. Na raste protizápadných nálad a vzostupu moci jedného muža naozaj mal nemalý podiel viny.

Protizápadný nacionalizmus
Turecká zahraničná politika bola od n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.