Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2019, 00:00

EÚ potrebuje odvážnu stratégiu

Únia by mala byť svetovým lídrom v dekarbonizácii, za vlastnými cieľmi však stále zaostáva.

EÚ potrebuje odvážnu stratégiu
Zdroj: Reuters

Aby sme odvrátili katastrofickú klimatickú zmenu, ktorá zasiahne celé ľudstvo, globálny rast teploty nesmie presiahnuť 1,5 stupňa Celzia. Vedci preukázali, že dosiahnutie nulových čistých emisií uhlíka do roku 2050 je pre tento kľúčový cieľ Parížskej dohody mimoriadne dôležité. Globálne emisie skleníkových plynov sa však zvyšujú a pre rastúce teploty sú extrémne prejavy počasia čoraz častejšie. Svet musí klimatickej politike venovať oveľa viac.


Podnikateľská príležitosť
Prieskumy potvrdzujú, že občania EÚ chcú vidieť pokrok v boji proti klimatickej zmene. Najmä mladá generácia to dáva nahlas najavo a svojimi klimatickými požiadavkami už ovplyvnila aj výsledky volieb. Európska únia by preto mala zohrávať hlavnú úlohu vo svetovom úsilí o dekarbonizáciu. Pravda, Európa produkuje iba 16 percent svetových emisií a EÚ iba 10. No ak Únia neeliminuje emisie uhlíka, pre menej rozvinuté časti sveta bude ešte ťažšie presviedčať svojich obyvateľov o potrebe dekarbonizácie. Úspešná stratégia eliminácie uhlíka v EÚ by sa mohla stať aj podnikateľskou príležitosťou. Únia by mohla exportovať technológie napríklad do Afriky alebo Indie. S rozvojom týchto dvoch oblastí by v nich emisie mali v nasledujúcich desaťročiach výra

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.