Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.08.2019, 08:49

Konečne zlepšenia v školstve

Veľkým problémom, nielen v Bratislavskom samosprávnom kraji, ale na celom Slovensku, je nedostatok učiteľov.

Juraj Droba
Zdroj: TASR/P. Neubauer

Do vzdelania musíme investovať. Tridsať rokov je školstvo na vedľajšej koľaji a ak to takto pôjde ďalej, vo vzdelanosti nás začnú predbiehať aj krajiny tretieho sveta.

Keď som so svojím tímom pred rokom a trištvrte nastupoval na bratislavskú župu, sľúbil som, že školstvo bude popri doprave úplnou prioritou tohto volebného obdobia. Som praktický človek, verím, že keď sa chce, všetko sa dá. A že aj v takej komplikovanej oblasti sa dajú robiť zmeny a dosahovať výsledky.

Učiteľov si musíme udržať

Podaril sa nám veľký kus práce. Na našich župných školách sme rozšírili ponuku vzdelávania a nastavili sme motivačný systém odmeňovania učiteľov. Treba povedať, že historicky najviac sme vlani investovali práve do našich budov – 9,2 milióna eur –, z toho sedem miliónov išlo na rekonštrukcie škôl.

Veľkým problémom, nielen v Bratislavskom samosprávnom kraji, ale na celom Slovensku, je však nedostatok učiteľov. Robíme všetko pre to, aby sme ich v župnom školstve udržali, motivovali a, samozrejme, aby sme dobrými podmienkami prilákali aj nových, najmä mladých učiteľov. Rozviazali sme riaditeľom ruky a zvýšenými finančnými prostriedkami podporili ich iniciatívu a aktivity, aby sa školy mohli samy a efektívnejšie starať o vybavenie a budovy.

Kraj potrebuje náročného zákazníka

Veľkým pozitívom je aj to, že sme v Bratislavskom kraji zaznamenali zvýšený záujem o odborné školy. Je to dôkaz, že vieme pomôcť odbornému školstvu nabrať druhý dych. Nárast záujmu však zaznamenali aj župné gymnáziá, ktoré rozšírili ponuku o nové bilingválne triedy. Spolu tak má Bratislavský samosprávny kraj sedem bilingválnych gymnázií – päť anglických a dve ruské.

Samozrejme, to všetko by sa nezaobišlo bez jasnej spoločnej snahy posunúť veci vpred, bez spolupráce ľudí z úradu s riaditeľmi, učiteľmi, so zamestnancami škôl, bez komunikácie s rodičmi a so žiakmi a v neposlednom rade so zamestnávateľmi. Verím, že si toto tempo zvyšovania kvality bratislavského školstva udržíme. Zdravá konkurencia je motorom zlepšovania. Máme ťažkých súperov – súkromné a cirkevné stredné školy. Zároveň chcem, aby sme mali náročného zákazníka – vás rodičov a zamestnávateľov. Pýtajte si od svojich volených zástupcov vyšší výkon. Platíte si za to.

Autor je predsedom Bratislavského samosprávneho kraja.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.