Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2019, 00:00

Školstvo víťazí „v pretekoch“ o vyššie platy

Dlhé roky sa o poddimenzovanom finančnom ohodnotení učiteľov len rozprávalo.

Ministerka školstva Martina Lubyová
Zdroj: TASR/J. Kotian

Slovenské školstvo dlho čelilo kritike, že učitelia zarábajú menej ako predavači za pokladnicou v obchodnom reťazci. Tomu je koniec.


Od nového školského roka čaká všetkých začínajúcich učiteľov skokové zvýšenie miezd. Nástupné platy porastú takmer o 10 percent. V regionálnom školstve zvýšenie platov predstavuje 9,5 percenta a týka sa materských, základných aj stredných škôl. Vo vysokom školstve porastú platy začínajúcim pedagógom o 8,7 percenta.


Okrem toho je rezort školstva takpovediac víťazom mzdových „pretekov“ v tomto volebnom období. Dlhé roky sa o poddimenzovanom finančnom ohodnotení učiteľov len teoreticky rozprávalo, ale chýbala realizácia. Ešte v roku 2015 bol plat začínajúceho učiteľa na základnej a strednej škole 589 eur. Túto sumu sa nám podarilo významne zvýšiť už tento rok. Od 1. januára 2019 stúpol plat začínajúceho pedagóga na 759 eur a od 1. septembra až na 831 eur. Tým sa však zvyšovanie platov nekončí. Od 1. januára budúceho roka po 10-percentnej valorizácii poskočí na úroveň 915 eur. Navyše, keď nastupujúci učiteľ v prvých mesiacoch ukončí adaptačné vzdelávanie, má nárok na ďalšie šesťpercentné zvýšenie platu. Nástupný plat nového učiteľa po adaptačnom vzdelávaní tak po 1. januári 2020 dosiahne v hrubom 1 001 eur. Podobne sa v prípade začínajúcich učiteľov v materských školách platy po 1. januári 2020 a po adaptačnom vzdelávaní dostávajú na 819 eur. Je to takmer dvojnásobok v porovnaní s platom 475 eur, ktorý mali v roku 2015. Zároveň platí, že nikto z pedagógov, ktorí v školstve už pracujú, sa nemusí obávať, že to bude na úkor ich osobných ohodnotení, respektíve príplatkov.


Priemerný plat učiteľov materských škôl dosiahol priemerný plat v národnom hospodárstve, priemerný plat učiteľov na ostatných stupňoch ho prevyšuje najmenej o sto eur mesačne, vo vysokom školstve ešte viac. Tieto pomery nie sú samozrejmosťou ani v krajinách V4. V susednom Poľsku sú obrátené.


Čísla hovoria jasnou rečou: Ak napíšete vedľa seba dve sumy 589 a 1 001, už na prvý pohľad je zrejmé, že nejde o žiadne kozmetické zvýšenie platov. Treba si tiež uvedomiť, že takéto zvyšovanie platov státisícov ľudí má miliardové dosahy na štátny rozpočet, že o zvyšovanie platov zápasia aj ďalšie odvetvia štátnej či verejnej správy a že takéto zvyšovanie v školstve by nebolo možné bez silnej politickej vôle a podpory. Zostáva len veriť, že zostane zachovaná aj v ďalšom období. V každom prípade budem za to aj naďalej bojovať.


Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.