Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2019, 00:00

„Bordel“ v izbe a fyzikálne zákony

Javy okolo nás sa hmatateľne a viditeľne menia. Mnohé smerom k neusporiadanosti.

„Bordel“ v izbe a fyzikálne zákony
Zdroj: archív SAV

Javy okolo nás sa hmatateľne a viditeľne menia. Mnohé smerom k neusporiadanosti. Pozorujeme zmenu klímy a zvyšovanie teploty Zeme, plasty prestali byť sluhom, stali sa hrozbou, sú evidentné nekalé spojenia medzi galérkou a politikou, graduje nevraživosť v reálnom, a najmä vo virtuálnom svete. Manipulácia premaľúva okupáciu na pomoc, z normalizátorov sú rešpektované osobnosti. Zdá sa, že v usporiadanom systéme začína prevládať neporiadok.


Tí z nás, ktorí boli na vojne, určite majú v pamäti vetu „chlapi, máte tu bordel ako v tanku!“. Tí, čo neboli, s istotou podobnú vetu počuli od mamy otvárajúcej dvere našej izby. Neporiadok je stav, ktorý zvyčajne nastáva samovoľne, na jeho dosiahnutie netreba žiadnu nadbytočnú energiu. Naopak, dosiahnutie poriadku vyžaduje množstvo námahy a vykonanej práce. Aj preto velitelia či naše mamy komentovali tento stav mierne alebo veľmi zvýšeným hlasom, pretože očakávali, že priložíme ruku k dielu a rozhádzané veci usporiadame do štruktúry/poriadku, ktorý by mal v našich skriniach fungovať.


Geniálny rakúsky fyzik Ludwig Boltzman naformuloval v 19. storočí rovnicu vyjadrujúcu mieru neusporiadanosti molekúl/atómov v uzavretom systéme. Či bol jeho inšpiráciou „bordel“ v izbe či inom uzavretom systéme, netušíme. S istotou však vieme, že jeho rovnica, opisujúca stav neusporiadanosti, je základom štatistickej termodynamiky. Dokonca si svoju rovnicu nechal vytesať na náhrobok, ktorý sa nachádza na cintoríne vo Viedni – odporúčam vidieť. Zjednodušene, miera neusporiadanosti systému bude rásť, pokiaľ bude systém ponechaný sám na seba. Pre jeho usporiadanie potrebujeme zásah a musíme vydať energiu. Vziať do ruky vysávač a povysávať, uložiť rozhádzané veci do skríň.


Znovu – keď nám prekáža neporiadok v izbe, na zemeguli či v spoločnosti, musíme vynaložiť energiu. Nemôžeme povedať, že sa nás to netýka. Nie sme v šťastnej pozícii milovaného syna, ktorému mama izbu uprace, alebo zázračný (najčastejšie samozvaný) spasiteľ usporiada veci v spoločnosti namiesto nás.

Keď niečo chceme, musíme niečo urobiť. Každý z nás. V opačnom prípade dôjde k rastu entropie – a teda stavu vyššej neusporiadanosti. Ľudia to intuitívne vedia odjakživa, Boltzmann nám to geniálne napísal do rovnice. Chaos, zmätok, „bordel ako v tanku“ mnohým vyhovuje, no väčšina zdravých spoločností jednoznačne uprednostní fungujúci systém, usporiadanosť. Diktátorov zdravého rozumu a mravnosti nemáme. Máme jeden, aj keď možno nedokonalý mechanizmus, ako sa rastu neusporiadanosti spoločnosti brániť. Sú to slobodné voľby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.