Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2019, 00:00

Víziou a stratégiou 2030 môže Slovensko zvládnuť náročné zmeny

Patríme k pilotným krajinám v Európe, ktoré majú pripravenú Stratégiu digitálnej transformácie.

Víziou a stratégiou 2030 môže Slovensko zvládnuť náročné zmeny
Zdroj: Peter Mayer

Keď sme minulý rok pripravovali predbežný investičný plán pre Slovensko do roku 2030, jeho konkrétnejšia verzia sa nám zdala vzdialenou hudbou budúcnosti. Dnes sme radi, že kľúčový dokument – Vízia a stratégia rozvoja do roku 2030 – naberá na komplexnosti a ponúka podporné riešenia.


Všetci chceme žiť v prosperujúcej krajine, ktorá poskytuje kvalitné a bezpečné prostredie pre zdravý a plnohodnotný život. Z niektorých strán však zaznievajú skeptické a kritické hlasy, že ide o nepresný koncept, akých tu už bolo viac, či nejasný dokument, ktorým si len prihrievame predvolebnú polievku. V prvom rade chcem zdôrazniť, že patríme k pilotným krajinám v Európe, ktoré už majú pripravenú ucelenú Stratégiu digitálnej transformácie do roku 2030. Inšpirovali sme sa dokumentmi vyspelých štátov, ako sú Francúzsko, Fínsko, Veľká Británia či Singapur.


Vízia a stratégia rozvoja Slovenskej republiky chce byť kľúčovým nástrojom, ktorý na to, aby sa úspešne etabloval v praxi, potrebuje nielen silnú celospoločenskú podporu, ale aj aktívnu spoluúčasť vlády, zástupcov regionálneho rozvoja, podnikateľov, akademickej obce a občianskej spoločnosti. Prioritne vychádza z nevyhnutnosti spájať a využívať všetky zdroje v spoločnosti, aby sa zabezpečila sociálna, ekonomická a environmentálna udržateľnosť rozvoja. Táto skutočnosť prispieva k stabilnému prostrediu, v ktorom sa rozhoduje na základe dlhodobej odbornej vízie, a nie na princípe momentálnych názorov zo strany rôznorodých záujmov. Lebo to prináša iba roztrieštenosť a protichodnosť. Čo je podstatné, schválením Vízie a stratégie do roku 2030 získa vláda efektívny nástroj dlhodobého strategického plánovania, od ktorého sa budú odvíjať sektorovo a regionálne orientované stratégie. Navyše, jej existencia umožní efektívnejšie alokovať financie, či už z eurofondov, štátneho rozpočtu, alebo zo súkromných zdrojov. Plánujeme vytvoriť regionálne fondy, o ktorých budú rozhodovať aktéri regionálneho rozvoja z verejného, občianskeho či vedeckého sektora.


Našou ambíciou je, aby Vízia a stratégia 2030, aj v súlade s odporúčaniami OECD, stála na štyroch integrovaných princípoch – rovnováhe medzi dostupnými zdrojmi a ich využitím, prioritách kvality života pred hospodárskym rastom, efektívnosti založenej na synergii a na integrácii politík a ich nástrojov. Jednoducho povedané, prostredníctvom tohto strategického dokumentu chceme pripraviť našu krajinu na to, aby zvládla aj náročné a zásadné zmeny, ktoré ju v najbližších rokoch čakajú.


Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.