Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2019, 10:20

Richard Sulík: Čo ste o dianí v SaS nevedeli

Konanie skupinky väčšina členov SaS nechápe. Prečo trieštia stranu pred voľbami? Máme iba dohady.

Richard Sulík: Čo ste o dianí v SaS nevedeli
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Prepierať špinavú bielizeň na verejnosti sa nemá. Ale už to skupinka ľudí zo SaS robí, a preto treba niektoré veci uviesť na pravú mieru.

Čo sa teda stalo? V strane sa objavila skupinka kritikov, ktorí nesúhlasili s niektorými mojimi krokmi.

To je fajn, dokonca je to dobré. Rozličné názory nás posúvajú ďalej. A ja ako šéf strany musím zniesť kritiku a vedieť ju reflektovať. Objavili sa aj isté intrigy, čo v poriadku nie je, ale prehliadal som to.

​​Horšie je, že pred voľbami kritici začali štiepiť stranu, mediálne ju poškodzovať a zneisťovať voličov aj členov. Opakovane odzneli hlasy (v médiách, aj v internej komunikácii), že treba výmenu šéfa SaS. Kritikom som vyhovel a dal im možnosť kandidovať. Pred voľbami musí byť strana jednotná a mať predsedu, ktorý má podporu členov. Ako demokrat nemám problém postaviť sa členom tvárou a v tajnej voľbe sa uchádzať sa o ich dôveru.

Za predsedu mohol kandidovať každý. Všetci kritici sa stiahli. Mnohí sú v strane roky a poznajú každého člena. Chceli iného predsedu, ale keď mali tú možnosť, nekandidovali. Opätovne som sa stal predsedom.

A toto médiá nevedeli: na mimoriadnom kongrese niektorí členovia navrhli trestanie mojich kritikov. Rázne som to odmietol. Nie je to môj štýl a som presvedčený, že nezhody treba riešiť pokojne, dialógom, nie konfliktom. SaS má bojovať so Smerom, nie so sebou. Žiaľ, skupinka mala iný názor.

Postavili sa pred kamery a povedali, že nerešpektujú demokratickú voľbu väčšiny členov, kongres ani predsedu. Dourážali celú stranu a nazvali sa „Demokratické jadro“. Odvtedy opakovane ťahali interné spory do médií.

Voliči nechápali, čo sa deje a členovia SaS boli rozčúlení. Šarvátky pred kamerami iba škodia. Preto sa väčšina všetkých členov SaS podpísala pod výzvu, aby Republiková rada SaS, kde má skupinka väčšinu, odstúpila a uchádzala sa o dôveru členov opäť. Údajní demokrati odstúpiť odmietli.

​Konanie skupinky väčšina členov SaS nechápe. Prečo trieštia stranu pred voľbami? Máme iba dohady. Spomeniem však, že u pár členov sa preukázali plány poškodiť strane či členom, spájanie sa s pochybnými osobami či nekalé praktiky. A to nemôžem tolerovať.

Musíme mať stabilnú stranu. Je to naša zodpovednosť voči voličom aj Slovensku. Nemôže sa stať, že po voľbách sa niekto odtrhne od strany a vzniknú zbytočné problémy. Stabilný poslanecký klub je pre fungovanie SaS nevyhnutný.

Preto na kandidátke SaS budú iba takí ľudia, za ktorých dám ruku do ohňa. Overené tváre, ale aj nové posily. Budú tam spoľahliví, poctiví a charakterní ľudia. SaS vždy dodržala svoje slovo a nikdy nezradila voličov. A tak to bude aj teraz.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.