Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.10.2019, 00:00

Tridsať rokov podnikateľského prostredia: menej štátneho vlastníctva, ale oveľa viac regulácie

Podnikateľ môže robiť len to, čo mu dovolí úradník a politik.

Tridsať rokov podnikateľského prostredia: menej štátneho vlastníctva, ale oveľa viac regulácie
Zdroj: Peter Mayer

Vývoj podielu súkromného sektora na slovenskom hrubom domácom produkte je dôkazom, že riadenie ekonomiky relatívne rýchlo prevzali podnikatelia a majitelia firiem. Kým ešte v roku 1992 bol podiel štátu, štátom vlastnených podnikov, na tvorbe HDP až 90 percent, podiel súkromného sektora predstavoval len 10 percent. Netrvalo však ani 10 rokov a tento pomer sa úplne otočil, súkromný sektor začal generovať viac než 90 percent a štát menej ako 10 percent, čo je v relatívne krátkom čase unikátny výkon.


Štát si kompenzuje stratu vplyvu
Túto skutočnosť spoločnosť málo vníma, málo vníma význam podnikateľov a súkromného sektora pre bezproblémové fungovanie spoločnosti. Zároveň platí, že najmenej fungujúce sú tie segmenty spoločnosti, v ktorých aj po 30 rokoch dominuje štát, teda zdravotníctvo a školstvo.


Kým v 90. rokoch 20. storočia štát rýchlo prišiel o pozíciu dominantného vlastníka, po roku 2000 si túto stratu priameho vplyvu na ekonomiku viac než vykompenzoval bezprecedentným nárastom regulácie. Za fasádou diskusie o symboloch hospodárskej politiky – dane, dôchodky, Zákonník práce –, ktoré sa menili s politickým cyklom z pohľadu podnikateľov raz k lepšiemu, raz k horšiemu, dochádza k permanentnému zvyšovaniu regulačného, administratívneho a finančného zaťaženia podnikania bez ohľadu na to, kto je práve pri moci.


Ekonomika voľného trhu atrofovala
Podľa staršieho odhadu Európskej komisie len náklady vyplývajúce z administratívneho zaťaženia podnikania dosahujú asi štyri percentá hrubého domáceho produktu ročne. Slovensko tak postupne atrofovalo zo spoločnosti založenej na ekonomike voľného trhu (začiatok 90. rokov) na spoločnosť s „povoľovacou“ ekonomikou: podnikateľ môže robiť len to, čo mu dovolí úradník a politik (dnešný stav).


Nevrátili sme sa tak v kruhu do toho istého bodu, z ktorého sme pred 30 rokmi vyšli, pretože základným rozdielom je dnes existencia silného súkromného sektora. Napriek tomu však môžeme hovoriť o našej ceste od socializmu ku kapitalizmu a späť, pretože úloha štátu je rovnako silná, ak nie silnejšia, ako pred 30 rokmi, akurát na uplatňovanie svojho vplyvu nevyužíva vlastníctvo, ale všade prítomnú reguláciu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.