Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2019, 00:00

Dve Číny: Hongkong a Šanghaj

Kým ľudia z Hongkongu zvádzajú v uliciach odvážny boj napriek pramalým šanciam na víťazstvo, v Šanghaji si ľudia užívajú pokojný život v rámci faustovskej dohody s komunistickou stranou Číny.

Dve Číny: Hongkong a Šanghaj
Zdroj: Reuters

Ľudia v Číne nemajú ani šajnu o tom, čo sa v skutočnosti deje v Hongkongu. Čínskej štátnej televízii totiž chýba vyváženosť. Jej spravodajstvo zdôrazňuje násilie zo strany demonštrantov. Zároveň dáva do ústrania fakt, že pravým dôvodom donedávna nenásilných demonštrácií v Hongkongu bola neustála erózia demokratických slobôd. Čínska štátna televízia CCTV to vo vysielaní hrá na to, že demonštranti znehodnotili štátne symboly na prominentnej budove v Hongkongu. Ako je všeobecne známe, cenzúra správ v Číne je prítomná všade. Na vlastnej koži som bol jej svedkom, keď som prvú časť júla strávil v Šanghaji a potom v Hongkongu. Prvá vec, ktorú si v Šanghaji všimnete, je neprítomnosť spoločnosti Google na domovskej stránke svojho počítača.


Prísna kontrola médií
Firewall komunistickej strany Číny zakazuje nielen technologické giganty ako Google a YouTube, ale aj komunikačné platformy ako Twitter, Facebook, Instagram a WhatsApp. Pokiaľ ide o káblovú televíziu v Číne, štátna CCTV má 14 kanálov, ale okrem toho len málo ďalších.

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.