Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2019, 00:00

Zelená budúcnosť, ktorá myslí na každého

Predseda Európskej rady Donald Tusk načrtol plán, aby sa EÚ stala do roku 2050 uhlíkovo neutrálnou.

Zelená budúcnosť, ktorá myslí na každého
Zdroj: Reuters

Medzivládny panel pre zmenu klímy v lete tohto roku upozornil vo svojich dvoch osobitných správach, že pre ochranu našej planéty nerobíme dosť a rovnako zdôraznil, že pri napĺňaní parížskych klimatických cieľov nenapredujeme dostatočne rýchlo. Odkaz je jasný. Nezostáva nám veľa času. Máme približne desať rokov na to, aby sme tento klimatický trend zvrátili skôr, než bude neskoro len hodnotiť následky a škody. V praxi to znamená, že emisie skleníkových plynov musia začať klesať ešte pred rokom 2030.

Minulý mesiac sa lídri z verejného a súkromného sektora stretli v New Yorku na klimatickom samite OSN. Stretnutie zvolané generálnym tajomníkom OSN Antoniom Guterresom malo za cieľ mobilizovať takmer 200 krajín, ktoré v roku 2015 podpísali Parížsku dohodu, a vyzvať ich na konkrétne činy. Výsledkom je, že 67 krajín prisľúbilo posilniť do budúceho roka svoj boj proti zmene klímy a 77 krajín sa zaviazalo k cieľom, ktoré povedú k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality.


Uhlíkovo neutrálna EÚ do roku 2050
Európsku úniu na samite zastupoval predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý oznámil jasný plán vyčleniť najmenej 25 percent z dlhodobého rozpočtu EÚ na opatrenia v oblasti klímy. Zároveň inicioval vytvorenie medzinárodnej platformy, ktorá bude celosve

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.