Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2019, 00:00

Nepripustíme regionálnu minimálnu mzdu

Ak to s ochranou civilistov myslíme vážne, je čas diskutovať aj o sankciách či obchodnom embargu.

Nepripustíme regionálnu minimálnu mzdu
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Diskusie o minimálnej mzde na rok 2020 sme so sociálnymi partnermi opäť ukončili bez zhody a výšku navrhlo ministerstvo práce. Pôjde o historicky najvyššie zvýšenie o 60 eur na 580. To ekonomiku neohrozí a vo V4 si udržíme konkurencieschopnosť, veď naposledy sa u nás zvýšila „minimálka“ najmenej. Otázka však znie, je to veľa alebo málo? Záleží, koho sa pýtate. Pre ľudí ani toto nie je dosť. Tí by chceli za svoju prácu vidieť na výplatnej páske viac. A to nielen tí, ktorí dostávajú najnižšiu odmenu, ale aj tí ostatní chcú zo mzdy slušne vyžiť a ušetriť si na horšie časy. Osobne si nemyslím, že mzda 580 eur takýto komfort pracujúcim ponúkne, treba ísť ďalej. Preto vítam, že poslanci Národnej rady schválili, aby bola minimálna mzda 60 percent z priemernej mzdy spred dvoch rokov.

V roku 2021 tak môže stúpnuť až na 650 eur. A to už znie oveľa lepšie. Navyše to posunie hore aj ostatné platy a zvýši spotrebu domácností. Nechať ľudí každý mesiac žiť od výplaty do výplaty neprospieva nikomu. No objavujú sa aj názory, že minimálnu mzdu treba prispôsobiť regiónom. To nedávno naznačil predseda strany SaS. Chcel by ju stanoviť vo výške polovice priemernej mzdy v okrese. Čo by to znamenalo pre ľudí? Podľa dostupných štatistík bola napríklad v roku 2018 priemerná mzda v Prešovskom kraji 775 eur, čistá minimálna by tak v budúcom roku bola podľa neho 354 eur. Čisté peňažné výdavky domácnosti na jednu osobu dosiahli v tomto regióne v minulom roku 318,51 eura na mesiac, čo už dnes môže byť aj viac. Zostatok? Necelých 36 eur. Pri minimálnej mzde 580 eur ľuďom zostane 158 eur. Toto nepotrebuje azda žiadny ďalší komentár. A to sa pozeráme na jednotlivca, a nie na rodiny s deťmi. A výhovorka, že za minimálnu mzdu robia väčšinou ľudia bez kvalifikácie a vzdelania, tiež neobstojí. Aj títo ľudia potrebujú z niečoho žiť, aj oni niekde bývajú, jedia, majú rodiny. To z nich chceme urobiť ešte chudobnejších? Nie, nechceme. A tak isto nechceme, aby sa menej rozvinuté regióny ešte viac vyľudňovali, čo by sa stalo, ak by sme minimálnu mzdu znížili na úroveň, z ktorej ľudia jednoducho nevyžijú.

Regionálnou minimálnou mzdou by sme zamestnancom znížili príjem, ale výdavky na stravu, bývanie, dopravu, vzdelávanie a všetko ostatné by sa im primerane k nižšej mzde neznížilo. A na toto zástancovia takého odmeňovania jednoducho nemyslia. Lebo nerobia za minimálnu mzdu a zjavne nepočúvajú ani ľudí. Pre nich je aj pri súčasnej minimálnej mzde ťažké vyžiť. Preto musíme aktuálne schválené nastavenie minimálnej mzdy ochrániť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.