Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.10.2019, 00:00

Svet sa mení

Už nebudeme takí bohatí, aby sme mohli ísť príkladom.

Svet sa mení
Zdroj: Peter Mayer

Témou číslo jeden sú v súčasnosti klimatické zmeny. Otázkou je, kto vie dať správnu odpoveď na všetky súvisiace otázky. Je to Európa, ktorá tisícky rokov bola príkladom a určovala trendy?


Každý, kto chce chrániť planétu, hovorí o CO2. Máme miliardu áut a všetky jazdia na fosílne palivá. Ročne sa predá sto miliónov áut s týmto typom pohonu a z toho iba jedno percento, teda milión, elektromobilov.
Sektor transportu sa na ľudskom CO2 podieľa približne 14 percentami, pričom osobné autá tvoria približne polovicu z toho. Na celkovom svetovom CO2 sa ľudstvo síce podieľa len 10 percentami a zvyšných 90 percent uvoľňuje samotná príroda. Avšak to uvoľňovanie z prírody akceleruje práve činnosť ľudstva.


Chceme to zmeniť. Otázkou však je, či ideme správnym smerom. Je nepochybné, že na planéte žije každý rok čoraz viac ľudí, ktorí potrebujú všetkého viac – potravín, vody, energie. Ekologická stopa ľudstva rastie – potrebujeme viac hektárov poľnohospodárskej pôdy, potrebujeme spracovať väčšie množstvo odpadu. Našu planétu preto, jednoducho, zneužívame. Pritom náš život nás stojí čoraz viac námahy a úsilia.


Európa bola a je bohatá. Chce sa správať a správa sa zodpovedne. Množstvo regulácií smeruje k tomu, aby sme boli úsporní a aby sme tak mohli ísť príkladom pre všetky ostatné štáty. Tak ako sme to robili stáročia predtým. Avšak všetko, čo robíme, má svoju cenu – v energetike aj v poľnohospodárstve.

Konkrétnym príkladom je opatrenie Nemecka, ktoré nechce využívať jadrovú energiu. Logicky sa teda obracia k iným energetickým zdrojom, ako sú solárne či veterné elektrárne. Tie však vyžadujú ďalšie investície, keďže nedokážu energiu produkovať rovnomerne. Tieto náklady pritom musí niekto zaplatiť.

Hradia ich spotrebitelia elektrickej energie – ľudia a firmy. Cena za kilowatthodinu rastie. Krajiny mimo Európy sú však vo väčšine prípadov menej zodpovedné, neberú si z nás príklad a my tak strácame konkurencieschopnosť. Nie konkurenčnú výhodu, konkurencieschopnosť. Čo to prinesie v dlhodobom horizonte? Postupne budeme strácať, už nebudeme takí bohatí, aby sme mohli ísť príkladom.


Z môjho pohľadu je najväčšou výzvou, aby sme sa na ekológiu pozerali ako na celok. Environmentálna politika by mala byť len jedna – pre celú planétu. Mala by riešiť problémy komplexne, a nie iba čiastkovo v Európe. Hoci Európa bola za posledných tritisíc rokov kontinentom, ktorý udával trendy a hodnoty pre celú planétu. Ak ju dnes nikto nechce počúvať, je otázne, či bude mať dostatočnú váhu na presadenie svojich hodnôt.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.