Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2019, 00:00

Arrivederci, Mario! Pocta mužovi, ktorý zachránil euro

Prezident ECB svoje rozhodnutia často presadzoval silou.

Arrivederci, Mario! Pocta mužovi, ktorý zachránil euro
Zdroj: Reuters

V posledný októbrový deň opustil ECB prezident Mario Draghi. Hoci mesiac bol bohatý na udalosti, ešte obrátim pozornosť k Super Mariovi. Zaslúži si to. Do dejín veľmi pravdepodobne vojde ako muž, ktorý zachránil euro.


Do čela ECB sa dostal v roku 2011, teda počas finančnej krízy. Tá sa preliala spoza Atlantiku do Európy. Viaceré krajiny eurozóny na čele s Gréckom si neboli schopné požičiavať peniaze na finančných trhoch. Úrokové sadzby na ich dlhu raketovo rástli. Napätie prešlo aj do bankového sektora a mnohé banky začali mať problémy s likviditou.


Draghi sa nebál nasadiť nové neštandardné opatrenia. Spustil viaceré programy lacných pôžičiek bankám, ktoré pomohli vyriešiť problémy s likviditou. Keď sa v roku 2012 opäť začali objavovať obavy z krachu niektorých euroštátov, prišli jeho pamätné vety: „... ECB je pripravená urobiť čokoľvek, čo bude potrebné na zachovanie eura. A verte mi, bude to stačiť.“


Táto fráza sa považuje za bod zlomu v európskej dlhovej kríze. Neskôr už nemusel bojovať o záchranu eurozóny, ale skôr s jej hospodárskym vývojom. ECB v snahe oživiť ekonomiku siahala čoraz viac k neštandardným krokom. Znížila úrokové sadzby až pod nulu, začala odkupovať štátne, podnikové či hypotekárne dlhopisy. Keďže krajiny eurozóny boli v rozličnej kondícii, jeho neštandardné opatrenia boli terčom kritiky predovšetkým z krajín jadra – Nemecka, Holandska či Fínska. Čím viac má obyvateľstvo krajiny úspory v bankách, tým viac je zasiahnuté nízkymi či zápornými úrokovými sadzbami.


Čo sa Mariovi Draghimu nepodarilo, bolo udržať jednotu vedenia ECB. Bol známy tým, že hľadaniu kompromisov nevenoval veľa energie a času. Často si svoje rozhodnutia presadil silovo. Najmä posledné znižovanie sadzieb sprevádzali otvorené nesúhlasné vyjadrenia jeho kolegov z vedenia. To nebýva štandardné a najmä to zhoršuje kredibilitu. Zjednotenie ECB bude veľkou výzvou pre jej prezidentku Christine Lagardovú. Najmä v situácii, ak sa ekonomika eurozóny nebude vyvíjať priaznivo.


V októbri prevládal na akciových trhoch optimizmus. Podporu priniesli najmä zverejňované podnikové výsledky, ale aj posun v rokovaniach medzi USA a Čínou. Americké indexy vzrástli rádovo o dve percentá, Európa rástla miernejšie, približne o percento. Indexy merajúce rozvíjajúce sa akciové trhy zaznamenali nárast tiež okolo percenta. Japonsko už druhý mesiac dokázalo rastom prekonať ostatné regióny, ako aj hranicu piatich percent.


Ako z učebnice tentoraz na akciový optimizmus reagovali výnosy z európskych dlhopisov. Rast výnosov zaznamenali aj slovenské dlhopisy. Ten spôsobil, že nad nulovú hranicu sa dostali už dlhopisy so splatnosťou v roku 2030. Kratšie sú stále obchodované so záporným výnosom. Rast výnosov zasiahol aj krajiny periférie. Podobný vývoj majú za sebou dlhopisy USA. V októbri zasadal Fed, ktorý síce znížil úrokové sadzby, no naznačil, že na tento rok už stačilo.


Protichodný vývoj akciových a dlhopisových trhov sa premietol aj na negarantovaných dôchodkových fondoch. Ich priemerné zhodnotenie za október bolo blízke nule. Garantované fondy klesli ako dôsledok nárastu úrokových sadzieb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.