Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2019, 15:00

Václav Klaus: Nechcem perestrojku, ale systémovú zmenu. Musíme sa usilovať o jednu vec

Český ekonóm a politik reaguje na vývoj po novembri 1989.

Václav Klaus: Nechcem perestrojku, ale systémovú zmenu. Musíme sa usilovať o jednu vec
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Prvými tromi rokmi nášho radikálneho transformačného procesu sme prešli spoločne, základy našej transformácie boli preto takmer identické. Nemali by sme na to zabúdať. Rád spomínam na spoluprácu s radom vašich politikov a ekonómov, niektorých už úplne zabudnutých, niektorých však ešte stále viditeľných – i z Prahy – na slovenskej politickej scéne. Mali sme zhodné ciele – slobodu, demokraciu, trhovú ekonomiku, národnú suverenitu.

V mnohom sme uspeli, ale istú horkosť cítim. Túto moju horkosť však spôsobilo niečo iné ako náš transformačný proces. Príčiny tejto mojej horkosti sú nové, k neslobode smerujúce ideológie, ktoré k nám prichádzajú zvonku a ktoré sa u nás stretávajú len s malou schopnosťou sa im brániť. Často nám k tomu chýbajú nielen schopnosti, ale aj vôľa, často nás oslabuje naše nejednota a naša vzájomná nevraživosť. Na základné princípy našej ponovembrovej éry riskantne zabúdame, a tým sa do istej miery vraciame späť.

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.