Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.11.2019, 00:00

Pani Lagardová, skončite s Draghiho politikami v ECB

Dopyt po priamych vládnych dotáciách prostredníctvom centrálnych bánk je čoraz hlasnejší. Je však najvyšší čas, aby sa helikoptérové peniaze ECB dostali aj k bežným ľuďom.

Pani Lagardová, skončite s Draghiho politikami v ECB
Zdroj: Reuters

Prestaňme popierať, čo je očividné: politika lacných peňazí ECB pomáha len vtedy, ak sú ľudia a firmy ochotní a schopní viac sa zadlžiť. V prostredí nízkeho rastu a vysokej úrovne dlhu nie sú obe podmienky úspešného stimulovania ekonomiky eurozóny splnené.


Nečudo, že po štyroch rokoch a nákupoch aktív vo výške 2,6 miliardy eur čelíme tým istým problémom: slabému rastu, hospodárskej divergencii a krehkej menovej únii, ktorá nie je pripravená na šoky, akými sú intenzívna obchodná vojna, neriadený brexit či čínska recesia.


ECB financuje špekulantov, nie investorov
Z politík Európskej centrálnej banky vyťažili len tí, ktorí mohli použiť „čerstvé peniaze“ na špekulácie a nákup existujúcich aktív. Pretože sú bohatí, v očiach bánk majú dostatočné finančné postavenie na to, aby sa mohli zadlžiť.


Všetci z nich zbožňujú fakt, že táto elitárska tichá dohoda sa pred európskou verejnosťou vykresľuje ako šľachetná „záchranná misia“. Čo to má spoločné so snahou zlepšiť produktivitu európskej ekonomiky, zost

Vyhrajte 5 x predplatné balíka Digital na rok

Zaregistrujte svoju emailovú adresu cez formulár nižšie a ste v žrebovaní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.