Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.11.2019, 00:00

Koľko zarobí sporenie jednej generácie

Slováci sú konzervatívni investori, výskum však ukazuje, že použitím optimálnej stratégie môžu na dlhodobom horizonte zarobiť dvojnásobne viac ako na termínovanom vklade v banke.

Nízke úrokové sadzby prinášajú Slovákom lacné úvery. Očakávania úrokových benefitov však ovplyvňuje minulosť. Slováci jednoducho nie sú imúnni voči negatívnemu psychologickému nastavenia. Benefity tak máme tendenciu prehliadať na úkor nevýhod.


Prieskumy očakávaní investorov z obdobia hneď po finančnej kríze ukázali, že Slováci sú konzervatívni investori. Takmer polovica respondentov (43,1 percenta) nebola ochotná pri investovaní akceptovať žiadnu stratu, a to ani výmenou za jeden- až 1,5-násobne väčší výnos ako ponúkal termínovaný vklad v banke. Druhou napočetnejšou skupinou (38,2 percenta) boli investori ochotní akceptovať stratu 10 percent s očakávaním 1,5- až dvojnásobku výnosu termínovaného vkladu. Tretiu najpočetnejšiu skupinu (13,8 percenta) tvorili investori s dynamickým investičným profilom, ktorí boli ochotní prijať stratu 25 percent, pričom očakávali dlhodobé zhodnotenie na úrovni dvoj- až trojnásobku. Investori akceptujúci stratu 35 percent s očakávaním aspoň trojnásobného výnosu tvorili 4,9 percenta respondentov.


Ani 10 rokov po kríze a s úrokovými sadzbami na minimách sa domáci investori nezmenili, ako potvrdil nedávny prieskum Tatra Asset Managementu. Zhruba polovica klientov nie je ochotná znášať žiadne riziko a asi tretina je ochotná tolerovať pokles do piatich percent. Viac ako tri štvrtiny Slovákov t

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.