Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyProjekt plynovodu Nord Stream 2 je už od začiatku mimoriadne kontroverzný. Väčšina stredoeurópskych a východoeurópskych členských štátov EÚ sa postavila proti nemu. Samotná Európska únia z toho dôvodu zmenila predpisy o energetike a poľské úrady začali proti Nord Streamu 2 antitrustové konanie. Napriek tomu bolo koncom októbra 2019 hotových približne 80 percent trasy plynovodu. Dánsky úrad pre energetiku mu konečne udelil povolenie na trasu.
Nord Stream 2 však čelí dvom hlavným problémom. Prvý sa spája s možnosťou rýchleho uvalenia amerických sankcií. Druhý môže projekt zasiahnuť priamo z Bruselu. Je veľmi pravdepodobné, že Európska komisia uvalí na Nord Stream 2 kapacitné obmedzenia, ktoré výrazne znížia prietok plynu. Je teda celkom možné, že Nord Stream 2 padne na poslednej prekážke. Možno zostane nedokončený alebo nepoužiteľný.
Kongres prijíma cielené sankcie proti Nord Streamu 2. Zákon, ktorý predkladá senátor Ted Cruz, je namierený proti lodiam, ktoré kladú potrubia v hĺbke nad 30 metrov. Dodávatelia Nord Streamu 2 už naznačili, že prerušia práce ihneď, ako Spojené štáty uvalia sankcie.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 64% na dočítanie.
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Denný prehľad správ emailom
Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.