Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2019, 00:00

Nord Stream 2 sa môže potknúť na poslednej prekážke

Kontroverzný plynovod možno zostane nedokončený alebo nepoužiteľný.

Nord Stream 2 sa môže potknúť na poslednej prekážke
Zdroj: Reuters
Zdroj: the Globalist

​Projekt plynovodu Nord Stream 2 je už od začiatku mimoriadne kontroverzný. Väčšina stredoeurópskych a východoeurópskych členských štátov EÚ sa postavila proti nemu. Samotná Európska únia z toho dôvodu zmenila predpisy o energetike a poľské úrady začali proti Nord Streamu 2 antitrustové konanie. Napriek tomu bolo koncom októbra 2019 hotových približne 80 percent trasy plynovodu. Dánsky úrad pre energetiku mu konečne udelil povolenie na trasu.

Nord Stream 2 však čelí dvom hlavným problémom. Prvý sa spája s možnosťou rýchleho uvalenia amerických sankcií. Druhý môže projekt zasiahnuť priamo z Bruselu. Je veľmi pravdepodobné, že Európska komisia uvalí na Nord Stream 2 kapacitné obmedzenia, ktoré výrazne znížia prietok plynu. Je teda celkom možné, že Nord Stream 2 padne na poslednej prekážke. Možno zostane nedokončený alebo nepoužiteľný.

Kongres prijíma cielené sankcie proti Nord Streamu 2. Zákon, ktorý predkladá senátor Ted Cruz, je namierený proti lodiam, ktoré kladú potrubia v hĺbke nad 30 metrov. Dodávatelia Nord Streamu 2 už naznačili, že prerušia práce ihneď, ako Spojené štáty uvalia sankcie.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.