Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2019, 00:00

Nad ekonomikou sa zmráka, no nad akciami stále svieti slnko

Európske aj americké trhy majú v tomto roku zhodnotenie nad 20 percent.

Nad ekonomikou sa zmráka, no nad akciami stále svieti slnko
Zdroj: Reuters

Svetový rast ekonomiky sa spomaľuje už nejaký ten piatok. Svedčia o tom mnohé indikátory makroekonomického vývoja, ale aj odhady rôznych nadnárodných inštitúcií. V novembri sa pridala OECD, ktorá aktualizovala svoj odhad rastu svetovej ekonomiky v roku 2019 na úroveň 2,9 percenta.


To je najnižší globálny rast od vypuknutia krízy a aj ten OECD označila ako krehký. V najbližších dvoch rokoch pritom OECD žiadne výrazné zlepšenie neočakáva. Globálna ekonomika sa vplyvom viacerých faktorov dostala do stavu spomaľovania rastu.


V minulosti by centrálne banky začali uvoľňovať menovú politiku a podporovať rast znižovaním úrokov. Dnes však majú len obmedzený priestor na reakciu, keďže sa ešte stále nachádzajú v expanzívnej monetárnej politike. Pozornosť sa preto obracia smerom k vládam. OECD napríklad odporúča koordinovanú reakciu vlád a zvýšenie vládnych investícií, ktoré by pomohli naštartovať ekonomický rast a zvýšili budúci životný štandard. OECD však hovorí o štátnych investíciách, nie o míňaní vlády na aktuálnu spotrebu.


V podobnom duchu sa vyjadrila v prvom prejave nová prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová. Upozornila, že od finančnej krízy sa domáci dopyt nepodieľal na ekonomickom raste tak výrazne ako v minulosti. Silný domáci dopyt totiž dokáže zmierniť výkyvy v globálnom ekonomickom vývoji a stabilizuje ekonomiku. Aj ona odporúča zvýšiť vládne, ale aj súkromné investície.


Inak povedané – eurozóna sa roky spoliehala na zahraničný obchod ako ťahúňa ekonomického rastu. Ten však bol zasiahnutý obchodnými vojnami. Preto je čas obrátiť pozornosť a zdroje na podporu domácich investícií. Finančné trhy s napätím čakali, či a ako sa nová prezidentka vyjadrí k úrokovým mieram. Trhom vyslala signál, že pri nízkom ekonomickom raste žiadny rast úrokov nemajú očakávať. V dohľadnom čase je akékoľvek zvyšovanie sadzieb vylúčené.


ECB však bude monitorovať dosah nízkych či dokonca záporných úrokov na finančný sektor v eurozóne. Poisťovne, dôchodkové fondy či banky trpia nízkymi sadzbami čím ďalej, tým viac.


Napriek zhoršujúcim sa vyhliadkam svetového rastu akciové trhy aj v novembri rástli. Európske aj americké akciové indexy si zhodne pripísali zhodnotenie viac ako dve percentá. Japonský hlavný akciový index sa zhodnotil miernejšie, a to o 1,5 percenta. Naopak, pokles približne o dve percentá zaznamenali akciové indexy Hongkongu a Číny. Dôvodom bola vyostrujúca sa situácia spojená s občianskymi nepokojmi a protestmi.


Z globálneho hľadiska však akciové trhy pokračujú v impozantnom tohtoročnom raste. Európske aj americké trhy majú zhodnotenie nad 20 percent, japonský mierne pod touto hranicou. Po takomto raste je príchod korekcie čoraz pravdepodobnejším scenárom, najmä v prípade zhoršujúcich sa fundamentov reálnej ekonomiky.


Dlhopisový trh sa vyvíjal ako na hojdačke. Začiatkom novembra výnosy vzrástli, potom sa situácia otočila, výnosy z dlhopisov klesali a pár dní pred koncom mesiaca padli takmer na pôvodnú úroveň. Záver novembra však opäť priniesol rast výnosov.


Protichodný vývoj dlhopisových a akciových trhov sa premietol aj na dôchodkových fondoch. Kým negarantované fondy si za november pripísali zisky, ich garantované náprotivky poklesli.


Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.