Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2019, 00:00

Slovensko v roku 2019 opäť podrástlo

Slovensko tiež vďaka našej aktivite zaviedlo inovačnú diplomaciu.

Slovensko v roku 2019 opäť podrástlo
Zdroj: TASR

Rok 2019 sa blíži k záveru a nastal čas ho trochu zbilancovať. Pokúsim sa pristaviť pri niektorých okamihoch, ktoré boli pre náš úrad kľúčové.


V oblasti koordinácie eurofondov sme počas roka posúdili 123 výziev v celkovej sume 1,85 miliardy eur, ku ktorým bolo vydaných 862 odporúčaní. A tesne pred koncom roka sme zachránili pre slovenskú vedu a výskum takmer sto miliónov eur, ktoré by sme inak museli vracať do Bruselu.


Za mimoriadne záslužnú považujem aj činnosť našich informačno-poradenských centier, ktoré v siedmich slovenských krajoch bezplatne poskytli žiadateľom o eurofondy viac ako 4 500 konzultácií a s ich pomocou si žiadatelia, väčšinou mestá a obce či drobní podnikatelia, podali 2 700 žiadostí o eurofondy.


Cielene sme podporovali najmenej rozvinuté okresy, ktorým sme poskytli regionálny príspevok v celkovom objeme takmer 22 miliónov eur. Vďaka tomu sa podarilo zrekonštruovať a rozšíriť kapacity denných stacionárov, domovov sociálnych služieb či škôl.


Čo sa týka informatizácie, rok 2019 bol aj o dopytovo orientovaných výzvach. Vyhlásili sme ich desať, za zmienku stojí najmä projekt WiFi pre Teba, prostredníctvom ktorého chceme zabezpečiť možnosť prístupu k bezplatnému internetu všetkým občanom. Evidujeme 472 predložených žiadostí vo výške 6,06 milióna eur. A spolu s operátormi pracujeme na tom, aby na konci budúceho roka nebola na Slovensku ani jedna obec bez rýchleho internetu.


Spoločne s OECD, ktorému Slovensko tento rok predsedalo, sme pripravili Stratégiu pre riadenie rizík spojených s podvodmi a korupciou v eurofondoch. Je to signál, že úspešne napredujeme v zlepšovaní národných protikorupčných postupov.


Slovensko tiež vďaka našej aktivite zaviedlo inovačnú diplomaciu v štyroch technologicky najvyspelejších krajinách – Číne, Izraeli, Amerike a vo Fínsku, aby tvorila aktívny medzinárodný most spolupráce a dôležitých obchodných kontaktov so Slovenskom. Inšpiroval nás aj model spájania verejných a súkromných peňazí, vďaka ktorému sme mohli podporiť osem malých slovenských firiem a vyslať ich do Virgínie a Tel Avivu.


Rovnako sa plní aj vízia „Štátu priateľského k ľuďom“. Krok za krokom budujeme bezpapierovú a rýchlu komunikáciu medzi štátom a občanmi. Máme za sebou schválenú prvú a druhú vlnu zákona proti byrokracii, vďaka čomu sme za 13 mesiacov odstránili 10 typov papierových výpisov a potvrdení. Občanom a podnikateľom sme ušetrili takmer 7,3 milióna eur a 473 651 hodín stráveného času.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.