Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyHlavou múr neprerazíš, trhu cez rozum neprejdeš. Po viac ako desiatich rokoch extrémne expanzívnej menovej politiky centrálnych bánk je stále zrejmejšie, že jej priaznivý účinok sa vyčerpal (pokiaľ teda vôbec existoval), pričom cieľ nikdy tak úplne nenaplnila. Teda áno, v čase paniky na trhoch v rokoch 2008 či 2009 bolo potrebné americké kvantitatívne uvoľňovanie – vtedy jeho prvá vlna – a bolo viac-menej úspešné. Bez neho mohla zrejme naozaj udrieť kríza v rozsahu tej veľkej hospodárskej z 30. rokov minulého storočia. Základný problém tkvie v tom, že z nekonvenčných menovopolitických opatrení typu kvantitatívneho uvoľňovania, ktoré mali pôvodne len pohotovostne riešiť panickú situáciu, sa stal prakticky permanentný nástroj. Ukázalo sa, že ukončenie pohotovostného režimu je vysoko náročné, ak nie nemožné.
Žia
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Denný prehľad správ emailom
Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.