Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2020, 00:00

Viac rodičom aj zamestnancom

Pri minimálnej mzde majú rodiny naozaj problém dôstojne žiť mimo pásma chudoby.

Viac rodičom aj zamestnancom
Zdroj: Peter Mayer

Aj rok 2019 priniesol mnohé legislatívne zmeny v pracovnej, sociálnej či v rodinnej oblasti. Ani posledný rok pred voľbami sme nepoľavili a napĺňali programové vyhlásenie vlády do poslednej chvíle. Vďaka tomu sa môžu napríklad rodičia malých detí, aj všetci, ktorí plánujú potomka, tešiť od januára 2020 na vyšší rodičovský príspevok. Práve táto rodinná dávka sa roky zvyšovala pre pomalší rast životného minima naozaj iba mierne.

Som preto veľmi rád, že tentoraz ide o zvýšenie, ktoré rodičia v rodinnom rozpočte naozaj pocítia. A to v prvom rade tí, ktorí poberali aj materskú dávku. Práve ich sa týka zvýšenie o 150 eur na 370 eur, čo zabezpečí, aby prechod z materského na rodičovský príspevok nebol taký skokový. Prilepšia si, samozrejme, aj ostatní, a to o 50 eur, dostávať budú 270 eur mesačne. Je to veľký posun vpred po tom, čo môj predchodca na ministerstve v roku 2010 zjednotil rodičovský príspevok na 190,10 eura, čím ten vyšší, 256-eurový, rodičom dokonca výrazne znížil. Ak by ho ponechal na tejto úrovni, za tie roky sa mohol valorizáciou pokojne vyšplhať na necelých 300 eur v roku 2019 a na viac ako 400 v tomto roku.

Ďalším veľmi dôležitým opatrením, ktoré zvýši mnohé rodinné rozpočty, je historicky najvyšší nárast minimálnej mzdy z 520 na 580 eur. Navyše, od roku 2021 už o jej výške nebude rozhodovať vláda, ale automat. To dá ľuďom istotu, že ak budú pracovať za najnižšiu mzdu, budú dostávať 60 % z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Iste, takéto opatrenie zožalo vlnu kritiky od rôznych ekonómov a prirodzene aj od zamestnávateľov.

Rozumiem, ekonómovia sa na to pozerajú cez čísla, zamestnávatelia sa boja ochladzovania a pripravujú sa na horšie časy. Je však dôležité, aby zamestnanci dostávali mzdu, ktorá im pomôže k dôstojnému životu. Toto na Slovensku stále nie je samozrejmosť a pri minimálnej mzde majú rodiny naozaj problém dôstojne žiť mimo pásma chudoby. A ak v rodine pracuje iba jeden rodič, tak je to o to ťažšie. Preto tak tlačíme na rast najnižšej mzdy. Nie preto, lebo chceme ohroziť ekonomiku či vyhnať zo Slovenska investorov.

Dôkazom, že myslíme aj na možnosť ochladenia v citlivých sektoroch je, že opäť podávame pomocnú ruku aj zamestnávateľom. Oživili sme totiž protikrízové opatrenie z roku 2009 a ak budú nútení obmedziť prevádzku a nechať zamestnancov doma, dostanú od štátu za tieto dni na ich mzdu najviac 60 percent z priemernej mzdy. A to až 120 dní v roku. Pomôžeme tak zamestnávateľom a najmä zamestnancom, aby v horších časoch o prácu neprišli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.