Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2020, 00:00

Sedem konfliktov Blízkeho východu

Chaos v regióne prehlbuje globálna kríza autorít.

Sedem konfliktov Blízkeho východu
Zdroj: Reuters

Ak nebudú prijaté drastické opatrenia, rôzne konflikty na Blízkom východe budú čoraz ťažšie riešiteľné a vyberú si hroznú daň v krvi a masívnej ekonomickej migrácii. Závažnosť a následky týchto kríz budú závisieť od toho, či bojujúce strany zaujmú realistický postoj a či sa objavia noví lídri, ktorí sa budú usilovať o spravodlivé a trvalé riešenia.


Nesmieme zabúdať na to, že chaos, ktorý sme zažili v roku 2019, sa môže v roku 2020 ešte zhoršiť pod vplyvom globálnej krízy autorít a ohrozenia medzinárodného poriadku, ktorý vznikol po druhej svetovej vojne.


Nasledujúci stručný prehľad siedmich blízkovýchodných konfliktov reflektuje túto situáciu a kladie si otázku, ako zmeniť dynamiku týchto konfliktov a aspoň niektoré z nich vyriešiť. Slúži ako príručka toho, čo trápi Blízky východ.


Izrael, Palestína a zrada
Izraelsko-palestínsky konflikt je najstarší a najkomplikovanejší. Už 70 rokov pohlcuje ľudí na oboch stranách. Ich lídri odmietajú uznať právo tej druhej strany na svoju krajinu, čo ho len ďalej sťažuje.Tým, že nechcú pochopiť svoje vzájomné psychologické, náboženské či historické väzby ku krajine a nevi

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.