Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2020, 00:00

Sociálne opatrenia očami premiéra

Odkedy sme pri moci, kontinuálne a výrazne zvyšujeme minimálnu mzdu.

Sociálne opatrenia očami premiéra
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Budovanie sociálneho štátu, rast životnej úrovne a približovanie sociálnych štandardov vyspelým ekonomikám patrí medzi základné programové priority našich sociálnodemokratických vlád. Som veľmi rád, že vláda, ako aj koalícia opäť prijala celý rad sociálnych opatrení, ktoré začali platiť od nového roka a nechávajú v peňaženkách našich občanov viac peňazí.


Pomáhame seniorom, mladým rodinám, osamelým rodičom, sociálne odkázaným, ako aj zamestnancom a nezamestnaným.


Je skvelou správou, že sme od januára zvýšili rodičovský príspevok pracujúcim rodičom (pred materskou) až o historických 150 eur a nepracujúcim o 50 eur, čo znamená na 370 eur, respektíve na 270 eur. Okrem toho matkám i otcom po novom pomôže v omnoho väčšej miere štát s problémami s výživným v prípadoch, ak si druhý nezodpovedný rodič neplní svoje povinnosti. Po príspevkoch na obedy sme zaviedli aj 100-eurový štartovací balíček pre žiakov prvých tried. Popri našich úspechoch s  politikou zamestnanosti kladieme dôraz aj na udržateľnú a dôstojnú prácu. Odkedy sme pri moci, kontinuálne a výrazne zvyšujeme minimálnu mzdu. V roku 2020 je už na úrovni 580 eur a od roku 2021 sme presadili automatický a apolitický model, podľa ktorého bude „minimálka“ určená ako 60 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov.


Nezabudli sme ani na dlhodobo podhodnotené platy štátnych a verejných zamestnancov,  zvýšili sme  im platy o 10 percent v roku 2019 a od tohto roka o ďalších 10 percent. Nesmieme však zabúdať ani na našich rodičov a starých rodičov, ktorí si často už nemajú ako prilepšiť vlastným pričinením. Zachovali sme pre nich výhodný valorizačný model a vianočný príspevok sme zvýšili na dvojnásobok, takže v decembri 2019 sa dotkol takmer 1,3 milióna dôchodcov, keďže sa zvýšila horná hranica nároku na vianočné na 658,50 eura.


Mojou politickou prioritou je, aby každý občan v tejto krajine pocítil, že mu štát dokáže podať v každej ťažkej situácii pomocnú ruku. Pamätáme si zo strany pravice na rôzne experimenty reprezentované jej politikmi, postavené na antisociálnom systéme, v ktorom prežijú iba silní, zdraví a finančne zabezpečení. Nechceme, aby sa so Slovenskom a s jeho občanmi nebezpečne experimentovalo a tomu podriadime aj naše ďalšie volebné úsilie.


Blížiace sa parlamentné voľby rozhodnú o tom, či  zostaneme sociálnym štátom, alebo prídu na rad politické koncepty postavené na úkor tých, ktorí sa bez pomoci a solidarity nezaobídu. Budovanie sociálneho štátu je dlhodobý projekt a pri jeho realizovaní aj na nasledujúce obdobie ponúkame svoju skúsenosť, stabilitu a odbornosť. Úspešný príbeh Slovenska musí pokračovať a svojou víziou, chuťou a vôľou sa chcem na jeho formovaní aktívne podieľať.
 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.