Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2020, 00:00

Európa, respektíve Európska únia

Obdobie po prijatí Lisabonskej zmluvy prinieslo niekoľko kríz, ktoré súčasný unifikačný model Únie zásadne spochybnili, uviedol na HN Clube Václav Klaus, ekonóm a bývalý prezident Českej republiky.

Európa, respektíve Európska únia
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Ďakujem za pozvanie do HNClubu, ktoré si naozaj vážim. Ak sa nemýlim, vystupoval som na diskusnom fóre Hospodárskych novín už raz, v septembri 2015, teda pred takmer piatimi rokmi. Mojou vtedajšou témou bolo Poučenie z gréckej krízy pre malú postkomunistickú krajinu. Tento môj text je určite niekde k dispozícii, eventuálne na mojej webovej stránke (www.klaus.cz). Mám strach, že by som to dnes lepšie povedať nevedel. Okrem všeobecných úvah o Európskej únii som sa vtedy pokúsil sformulovať aj niekoľko ekonomických charakteristík Slovenska, tak ako ich vidím ako outsider. Teraz som si svoje vtedajšie úvahy pozorne prečítal a nemám pocit, že by som ich mal začať prepisovať. Ale to témou môjho dnešného vystúpenia nie je.


Svoje dnešné vystúpenie som nazval Európa, respektíve Európska únia. Rozdiel medzi týmito dvoma slovami považujem za zásadný. Jednou vecou je pred viac než šiestimi desaťročiami revolučne vytvorený konštrukt Európskej únie, druhou je dlho, tisícročia evolučne utváraná civilizácia európskeho kontinentu. Sú to dve úplne odlišné veci, čo dnešné reprezentácie EÚ a spolu s ňou európske politické, akademické a žurnalistické elity nechcú brať n

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.