Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2020, 00:00

Nezamestnanosť už skutočne nie je problémom

Iba za posledné tri roky ubudlo z evidencie 110-tisíc nezamestnaných.

Nezamestnanosť už skutočne nie je problémom
Zdroj: TASR

Kým ešte pred pár rokmi celé Slovensko trápila najmä vysoká nezamestnanosť, dnes už takým problémom vďaka dobre rozbehnutej ekonomike a efektívnej politike zamestnanosti nie je. Svedčia o tom všetky čísla, prieskumy aj názory ľudí.


Z takmer 20-percentnej evidovanej miery v roku 2000 cez takmer 15 percent v roku 2013 sme sa dostali na 4,92 v decembri a na priemerných päť percent za rok 2019, čo je pre Slovensko historický údaj. Najväčším úspechom však je, že sme výrazne pomohli najmä tým, ktorí si nevedeli nájsť zamestnanie dlhodobo. Iba za posledné tri roky ubudlo z evidencie 110-tisíc nezamestnaných, z nich bolo takmer 80-tisíc bez práce viac ako rok a dokonca vyše 36-tisíc dlhšie ako štyri roky. Úrady práce im totiž venovali zvýšenú pozornosť a ku každému pristupovali individuálne. Navyše sme túto kategóriu motivovali hľadať si zamestnanie aspoň s nižšou mzdou aj poskytovaním osobitného príspevku k platu a možnosťou naďalej poberať pomoc v hmotnej núdzi. Iba týmto jedným opatrením sme od roku 2015 dali impulz zamestnať sa viac ako 51-tisíc predtým dlhodobo nezamestnaným. Vďaka systému presne cielenej pomoci sme dokonca blízko naplnenia nášho cieľa zo Stratégie Európa 2020 dosiahnuť do konca roka mieru dlhodobej nezamestnanosti pod tri percentá. Tú sme mali ešte pred siedmimi rokmi na úrovni 10 percent. S aktuálnymi 3,4 percenta sme už takmer tam.


V posledných rokoch sme sa výraznejšie zamerali aj na trh práce v najmenej rozvinutých okresoch, ktorým vláda venuje mimoriadnu pozornosť. Aj v nich je už, našťastie, viac ako 20-percentná evidovaná nezamestnanosť minulosťou. Špeciálnymi projektmi sme podporili vznik 36 800 nových pracovných miest priamo v 20 znevýhodnených regiónoch a rôznymi ďalšími formami sme pomohli pri hľadaní zamestnania viac ako 143-tisíc záujemcom o prácu. Dnes tak už ani Rimavská Sobota nebojuje s viac ako 27-percentnou nezamestnanosťou. Tá klesla na 15,14 percenta.


Na záver ešte jeden údaj pre tých posledných, ktorí tieto výsledky radi spochybňujú. Stačí sa pozrieť na mieru zamestnanosti, ktorá je na historických maximách. Dokonca sme v predstihu splnili ďalší cieľ zo Stratégie dosiahnuť do konca 2020 72-percentnú mieru zamestnanosti vo veku 20 až 64 rokov. Záväzok sme naplnili ešte v roku 2018. Aktuálne sme za tretí štvrťrok 2019 dosiahli už úroveň 73,4 percenta. Alebo, ešte inou metodikou, citujúc analytikov z posledných dní, v minulom roku pracovalo na Slovensku priemerne 2,58 milióna ľudí. Ich podiel na ekonomicky aktívnych sa tak vyšplhal až na 94,2 percenta.
Nezamestnanosť už skutočne nie je problém. Pokračovať musíme vo zvyšovaní miezd a počtu kvalifikovaných ľudí, synergiou trendov práce so vzdelávaním.


Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.