Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.04.2008, 00:00

Sociálne programy á la Fico

"Silné sociálne programy," to je snáď najobľúbenejšia floskula nášho premiéra. Všetko sa točí okolo nich, dokonca stavbu širokorozchodnej koľaje z Užhorodu do Viedne odôvodnil tým, že Slovensko použije zisk na silné sociálne programy.

Skúsim teda úplne malicherne zrátať výsledok z tohto vznešeného premiérovho cieľa, a síce v slovenských korunách. Ako prvé je tu zrušenie poplatkov u lekára vo výške 20 Sk. Nehrá rolu, že zdravotníctvo prišlo o vyše 2 mld. Sk, dôležité je, že pri, povedzme, jednej návšteve lekára mesačne je 20 Sk vďaka Ficovmu silnému sociálnemu programu doma a čo je doma, to sa ráta. Nasleduje zníženie DPH na lieky. Aj tu necháme bokom výpadok troch miliárd Sk v štátnom rozpočte a sústredíme sa na 6 Sk mesačne, ktoré z tohto titulu podľa štatistického úradu ušetril každý občan. Ďalšia významná časť silných sociálnych programov (ja by som, samozrejme, mohol použiť skratku SSP, ale po prvé je to moc technické, priam neľudské, a po druhé sa to príliš podobá na inú premiérovú obľúbenú skratku) je zvýšenie detských prídavkov o 10 Sk, a to na každé dieťa a každý mesiac. Nie, to nie je vtip, to sú silné sociálne programy. To, samozrejme, nie je všetko, je tu lacnejší plyn pre dôchodcov, to je ďalších 50 Sk mesačne. Keď sme pri tých dôchodkoch, nesmieme zabudnúť na vianočné dôchodky, čo je v priemere 130 Sk mesačne. Silné sociálne programy umocňuje aj nižšia DPH na knihy, ktorá prinesie každému obyvateľovi každý mesiac takmer 5 Sk, samozrejme, len keď tí hnusní nenásytní obchodníci ceny kníh aj naozaj znížia.

Keď teda je niekto dôchodca s nízkym dôchodkom, má dieťa, je raz za mesiac u lekára, kupuje si priemerne lieky, kúri plynom a kupuje knižky ostošesť, ušetrí až 221 Sk. Nedôchodcovia ušetria trochu menej, a síce 41 Sk. Ešte že máme tie silné sociálne programy.

Richard Sulík je spoluautor daňovej reformy

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.