Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2020, 00:00

Kde nie sú ekonómovia

Ekonomiku sme vraj už vyriešili. Alebo je to inak.

Kde nie sú ekonómovia
Zdroj: Peter Mayer

Kde nie sú ekonómovia, nie sú problémy. Ekonomiku sme vraj už vyriešili – sme trhové hospodárstvo, člen EÚ aj eurozóny, rastieme, nezamestnanosť klesá, ľudia sú síce nespokojní, ale to všade na svete, treba nám len dbať o vyrovnaný rozpočet, nízky dlh, fajné účtovníctvo a vyššie transfery slabším regiónom. Alebo je to inak.


Demografické zmeny, nové technológie, klimatické zmeny. Zatiaľ ich hrdinsky ignorujeme, ale nemusí sa nám to oplatiť.


Starneme. Menej ľudí bude na trhu práce a viac v dôchodku a v zdravotnej opatere. V roku 2008 sme mali v aktívnom veku (15 – 64 rokov) 3 892 000 osôb, v roku 2018 o 143-tisíc menej a v roku 2030 ich má byť menej o ďalších 273-tisíc. Vo veku 75 a viac rokov žilo v roku 2008 279-tisíc osôb, v roku 2018 o 49-tisíc viac a v roku 2030 ich má byť o ďalších 189-tisíc viac. Vo veku 85 rokov a viac žilo v roku 2008 51-tisíc osôb, v roku 2030 ich má byť dvojnásobne viac.


Nové technológie sa rýchlo dotknú odvetvia, na ktorom stojí a padá naše hospodárstvo. Sú to fascinujúce oblasti s obrovskými rozvojovými príležitosťami. V realite sa však hovorí o chýbajúcom systéme transferu vedeckých poznatkov do praxe, nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, nepredvídateľnom náraste nákladov a žiadnom dialógu s vládou.


Klimatické zmeny už majú vplyv na technológie a ohrozujú aj našu potravinovú bezpečnosť. Vnímame nedostatok vlahy, už menej aj vymieranie hmyzu vrátane opeľujúceho a ostatné hrozby. Čo s tým? O čom by mala byť naša ekonomická debata?


Pracovná sila. Naša miera zamestnanosti v roku 2018 bola 67,6 percenta, estónska 74,8 percenta, máme teda rezervu.


Podnikanie. Chceme, aby podniky generovali dostatok dobre platených miest a sústredili sa na rozvoj, nie byrokraciu. Kvalita a výkonnosť verejnej správy (riadenia) sú nevyhnutné pre predvídateľnosť, stabilitu a jednoduchosť.


Technológie a pridaná hodnota. Musíme zvýšiť podporu technologických klastrov a zmeniť financovanie škôl a samospráv. Tým naštartujeme aj regionálne ekonomiky. Dobudovanie základných infraštruktúr je samozrejmou podmienkou. To sa týka aj reakcie na klimatické zmeny.


Financovanie dôchodkov a zdravia. Pred rokmi sme začali dlhom financovať zavedenie druhého piliera a dnes sme medzi poslednými mohykánmi, ktorí mu ešte stále veria. Bude potrebné uprednostniť výnosné investície a súčasné dôchodky s ohľadom na nové medzinárodné skúsenosti.


Financovanie potravín a technologických klastrov. Miliardy EÚ fondov vieme využiť lepšie než na transfery agrobarónom a podobne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.