Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2020, 23:59

S kým si tyká politika

Nikto pri všetkej úcte doteraz nepovedal, ako chce zjednocovať to názorovo rozdelené Slovensko.

S kým si tyká politika
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Predvolebná kampaň a súboj o voliča vrcholí. Bola podľa môjho názoru vedená veľmi šikovne. Úzkostlivo sa niekedy vyhýbala vážnym témam, aby sa neodhalili slabiny niektorých politických strán, ktoré žiadny nosný program nemajú a nemajú ani odborníkov schopných prezentovať sa v tvrdej diskusii.

Preto sa v kampani často vyťahovali nepodstatné veci a ľud na to naletí. Zjavne nikto netuší, ako dopadnú voľby, ale už sa špekuluje o premiérovi, koalíciách.

Nikto však pri všetkej úcte doteraz nepovedal, ako chce zjednocovať to názorovo rozdelené Slovensko. Povedať, že budeme slušní, čestní a spravodliví je veľmi málo. Tieto vlastnosti by mal mať politik doslova vrodené. Tieto vlastnosti by sa nemali podsúvať občanom ako nejaká pridaná hodnota.

Každý z politikov nám samozrejme chce iba to najlepšie, ale to, čo je podľa neho najlepšie nemôže stotožňovať s potrebami národa ako celku, pretože každý z nás vyrastal v inom materiálno-spoločensko-kultúrno-ekonomickom prostredí a teda floskula tej či onej politickej strany o tom, že má najlepší politicky program pre občanov je ilúzia Uvedomujem si , že je náročné manifestovať príťažlivé sny a programy pre všetkých občanov , pretože vychádzajúc z ich zamerania každá sa orientuje na iné hodnoty , čo automaticky vylučuje konanie v prospech všetkých občanov.

Práve v tom je to čaro demokracie, že o priazeň ľudí sa uchádzajú rôzne strany a voliči určia preferencie, čo sa má urobiť skôr či nástojčivejšie. Ak si vyberú stranu, ktorá má napríklad za jednu z priorít zrušenie zastropovania dôchodkov, tak to bude hlavná úloha pre novú vládu. Myslím, že podstata koalícií potom prinesie zosúladenie viacerých chcení či plánov a z toho sa urobí plán práce na volebné obdobie.

Čiže nemusí jedna strana ponúknuť univerzálny program. Keby sa teoreticky v jednej vláde zišli zelení, sociálni demokrati a konzervatívci , ich spoločným snažením by mohla byť ekologickejšia, sociálnejšia a na tradičné hodnoty orientovanejšia politika. Samozrejme, že aj liberálna vláda pre niekoho znamená východisko. Čo človek, to originál, iná kvalita.

Dôležité je to, že Slovensko potrebuje vládu dôveryhodných politikov schopných robiť zmeny po vypočutí si odborníkov. Mne osobne vadia však takí politici, u ktorých absentuje sociálne cítenie a patriotizmus a patria k reprezentantom takej tej globálno-konzumnej spoločnosti, beztvarej masy, pre ktorú sú jedinou hodnotou peniaze.

A tiež nemám rád kariéristov, egocentrikov, klaunov , majstrov populizmu, zákernosti a programovej prázdnoty . Zvoľme si teda takých politikov, ktorí budú slúžiť ľudu, ktorý im daroval na 4 roky prácu, aby presadzovali jeho vôľu .

Zmena má zmysel, len keď je zmenou k lepšiemu. Odporúčam im realizovať myšlienku Gándhího .Napred ty sa staň tou zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete . Chcem teda veriť tomu, že sa o pár dní upečie torta, ktorá bude aspoň ako tak chutiť väčšine národa a dúfam, že to neprejde do občianskych nepokojov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.