Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.02.2020, 00:00

Pohľadom vedca: Pauliho vylučovací princíp

Ak by sme sa pokúsili o odvážnu paralelu fyzikálnych a spoločenských zákonov, možno by sme dospeli k zaujímavým možnostiam kombinácií jednotlivých strán po voľbách.

Pohľadom vedca: Pauliho vylučovací princíp
Zdroj: archív SAV

Všetky známe prvky chémia radí do periodickej (Mendelejevovej) tabuľky. Táto geniálna tabuľka zoraďuje prvky do riadkov a stĺpcov. Stĺpce sa vyznačujú tým, že na poslednej (valenčnej) sfére majú rovnaký počet elektrónov. Počet valenčných elektrónov a ich vzdialenosť od jadra určujú vlastnosti daného prvku i jeho schopnosť reagovať s inými prvkami. Prvky v prvom stĺpci majú jeden valenčný elektrón, v ôsmo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.