Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2020, 00:00

Ľahká dávka optimizmu v čase korony

Rastislav Trnka
Zdroj: TASR/F. Iván

Bez toho, aby som zľahčoval vážnosť situácie alebo vzbudzoval nemiestny optimizmus, posledné dni, ktorým dominuje koronavírus, vo mne opäť navodili hrdosť, že som východniar. Aj napriek tomu, že s takouto situáciou sa ešte nikto z nás zrejme nestretol, spoločným úsilím sa snažíme prinášať riešenia, ktoré bránia jej ďalšiemu zhoršeniu. Spolu s Bratislavským krajom sme ako prví, na vlastnú päsť, zatvorili naše stredné školy, a to hneď po jarných prázdninách. V krajine s výskytom nákazy bol totiž počas voľných dní každý desiaty žiak alebo zamestnanec školy. Pripravujeme karanténne zariadenia, v ktorých bude k dispozícii 3 500 lôžok pre záchranárov, lekárov, hasičov aj pre tých, ktorí musia ostať v izolácii. V spolupráci s nemocnicami chceme pomôcť zriadiť mobilné odbery, a tým rýchlejšie identifikovať infikovaných.


Táto vlna solidarity, spolupatričnosti a ochoty pomôcť si navzájom pomáha prehltnúť zlosť z takmer prázdneho kamióna s ochrannými pomôckami pre lekárov, ktorý k nám minulý týždeň dorazil zo štátnych rezerv. Vyvoláva pobavený úsmev z rozdávania rezervy odchádzajúceho premiéra, ktorá išla na bižutériu, a nie na to, čo je dôležité. Tento prvoplánový marketing síce nabáda vracať sa k chybám minulosti, ale dnes na to nemáme čas.


Naopak, ťažké dni a nové neštandardné situácie nás nútia myslieť dopredu. Učiteľky stredných škôl počas „home office“ šijú rúška ľuďom v domovoch sociálnych služieb, dobrovoľníci sa hlásia k nákupu a rozvozu jedla a liekov pre našich seniorov. Zamestnanci Technickej univerzity v Košiciach aj našich stredných škôl rozbiehajú 3D tlač ochranných štítov pre zdravotníkov. Naše múzeá a galérie virtuálne sprevádzajú ľudí po svojich priestoroch. A ďalšie nové nápady stále prichádzajú.


To najťažšie zrejme máme ešte len pred sebou. Prídu zložité chvíle, počas ktorých pôjdeme na doraz. Robme naďalej všetko pre to, aby sme nimi prešli s čo najmenšími ujmami a boli pripravení popasovať sa s následkami, ktoré za sebou koronakríza zanechá. To však bude ďalší diel dejín, ktoré v týchto dňoch píšeme všetci spolu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.