Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.04.2020, 00:00

Potom naštartujeme ekonomiku

Vývoj bude mať dramatický dosah na slovenskú spoločnosť.

Potom naštartujeme ekonomiku
Zdroj: Peter Mayer

Dôsledkom koronakrízy bude hospodárska recesia. V Nemecku, ktoré je naším hlavným obchodným partnerom, sa očakáva takmer 30-percentný pokles HDP. Najviac postihnutými odvetviami budú služby, obchod, doprava a spotrebiteľský priemysel. Podľa holandského ekonóma Swedera van Wijnbergena sa dôsledky budú podobať Lehmanovej kríze s tým rozdielom, že dnes „zdravotné problémy ovplyvňujú ponukovú stranu reálnej ekonomiky (dostupné tovary a služby)“. Pritom zdôrazňuje, že „korona nie je národná kríza a vyžaduje si aspoň európsky prístup“.

Čím dlhšie bude kríza trvať, tým tvrdšie dopadne na naše hospodárstvo závislé od medzinárodného obchodu a automobilového priemyslu. Bude to jednak pre prerušenie dodávateľských reťazcov, pokles príjmov a zmenu preferencií spotrebiteľov, a jednak pre naše už dlhšie vnímané technologické a vzdelanostné zaostávanie. Pritom automobilky už predtým znášali dôsledky obchodnej vojny a investične náročného prechodu na elektromobilitu. Tento vývoj bude mať dramatický dosah na slovenskú spoločnosť: „Žiadne finančné rezervy nemalo pred krízou 10 percent domácností, 20 percent malo rezervy najviac na jeden mesiac a polovica domácností na maximálne šesť mesiacov. Až 30 percent domácností pracujúcich v obchode, službách a remeslách malo rezervy najviac na mesiac a 60 percent na menej ako šesť mesiacov,“ tvrdí NBS.


Naši populárni ekonómovia zvykli zakladať svoje kariéry na zmene daňových sadzieb a deficite verejných financií. Napokon, tak aj vyzerala ich prvá reakcia na krízu. Otázkou dnes však je, ako oživiť slovenskú ekonomiku počas krízy a po kríze. Pokiaľ teda vopred neakceptujeme banálnu odpoveď typu – to vie len trh. Berglof tvrdí, že vyspelé ekonomiky musia lepšie využívať vynálezy, pritom rešpektovať životné prostredie a spoločenskú udržateľnosť, a my by sme sa im mali priblížiť v technologickej vyspelosti prostredníctvom napodobňovania, transferu technológií a prípravy na rýchle technologické zmeny za rovnakých obmedzení. To si bude vyžadovať štrukturálne a inštitucionálne zmeny na európskej aj národnej úrovni. V roku 2013 sme začali hovoriť o potrebe špecializácie našej ekonomiky. Dnes je čas doručiť výsledky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.