Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2020, 00:00

Prvá sociálna pomoc

Znova sa treba zamyslieť nad modelom „práca z domu na polovičný úväzok + polovičné ošetrovné“.

Prvá sociálna pomoc
Zdroj: Peter Mayer

Máme za sebou prvé dva týždne fungovania vlády Igora Matoviča a za ten čas sme stihli vymyslieť, napísať, schváliť – a už aj spustiť balíček prvej sociálnej pomoci. Čo sa podarilo? Rodičia, ktorí museli zostať doma s deťmi, majú nárok na ošetrovné po celý čas, kým budú školy zatvorené. Zlepšili sa pravidlá na čerpanie nemocenského pri karanténnej nemocenskej. Tým, čo sú nezamestnaní a dávka by sa im končila v čase pandémie, majú čerpanie dávky predĺžené. A najmä, v týchto dňoch sme rozbehli masívny projekt na pomoc firmám a SZČO – majú nárok na nenávratné príspevky na mzdy zamestnancov a na kompenzáciu nižších tržieb v prípade SZČO.

Čo treba doladiť? V prvom rade pomoc veľkým firmám, pokiaľ nezačnú prepúšťať a likvidovať prevádzky. Zároveň ponúknuť ďalšie možnosti pomoci malým a stredným firmám, napríklad v reštauračných a ubytovacích službách. S tým súvisí požiadavka posunúť splatnosť daňových a odvodových povinností aj za február, boli splatné koncom marca – veď už boli v kríze.


Pokiaľ ide o príspevky na udržanie pracovných miest, treba ich za behu vyladiť – napríklad určitú sumu by mali dostávať aj dohodári, a treba zlepšiť aj výšku príspevkov pre zamestnancov vo firmách s poklesom tržieb. Príspevok by mali mať aspoň v pomernej časti SZČO, ktorí podnikajú popri zamestnaní alebo pre zle nastavený (vraj minimálny) vymeriavací základ neplatia odvody do Sociálnej poisťovne.

Znova sa treba zamyslieť nad modelom „práca z domu na polovičný úväzok + polovičné ošetrovné“. Pomohol by mnohým rodičom a zároveň by tento model pomohol udržiavať našu ekonomiku vo vyššej prevádzkovej teplote. Určite treba zvýšiť ošetrovné pre osamelých rodičov. Súčasne sa ponúka model čerpania dávky v nezamestnanosti pre tých, čo stratili prácu, ak sa zamestnávateľ zaviaže, že po skončení pandémie ich znova vezme. Tento model rozbiehajú v niektorých štátoch Európy a mali by sme sa ním inšpirovať. Som si vedomý, že situácia sa mení a vyvíja každý deň. Dnes je úlohou vlády nezostať len pri „tlačení“ štatistík nových nakazených vírusom nadol, ale prinášať riešenia pre každého, kto na pandémiu doplatil, a pripravovať reštart našej ekonomiky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.