Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyVerejné orgány na celom svete sa mobilizujú v boji proti koronavírusu. COVID-19 je novým druhom hospodárskeho šoku, ktorý nie je možné riešiť postupmi z minulosti. Potrebujeme politiky zamerané na tých, ktorí sú tejto kríze vystavení najviac.
Dnes sú to podniky a rodiny, ktoré čelia prudkému poklesu príjmov a rastúcim obavám o budúcnosť. Opatrenia ECB sú určené práve im. V rámci svojho mandátu sme naše opatrenia postavili tak, aby sa likvidita dostala k občanom a sektorom, ktorí podporu potrebujú najviac.
Na pochopenie podstaty našich opatrení si však najskôr musíme uvedomiť, v čom spočíva výnimočnosť tejto krízy. Jej príčiny sú iné ako v prípade finančnej krízy alebo klasickej recesie. Prudký pokles hospodárskej aktivity je dôsledkom nevyhnutného rozhodnutia požiadať ľudí, aby zostali doma. Je preto nevyhnutné zabrániť zatváraniu životaschopných podnikov a strate zamestnania v dôsledku dočasnej krízy, za ktorú podniky ani ich zamestnanci nemôžu.
Pracovné miesta sú v súčasnosti ohrozené viac než kedykoľvek od 30. rokov minulého storočia. V roku 2009 napríklad počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v Spojených štátoch predstavoval najviac 665-tisíc za jeden týždeň. Predminulý týždeň však ich počet dosiahol 3,3 milióna a minulý týždeň až 6,6 milióna. V Európe síce nezamestnanosť na aktuálny vývoj zvyčajne reaguje pomalšie a menej výrazne, no znepokojivé signály už vidieť: index nákupných manažérov (PMI) týkajúci sa zamestnanosti v marci zaznamenal rekordný pokles.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Denný prehľad správ emailom
Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.