Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2020, 22:00

Najmocnejšia žena eura exkluzívne v HN: Ako ECB pomáha podnikom a domácnostiam

  • Komentár prezidentky ECB Christine Lagardovej zverejnený 9. apríla 2020 v Hospodárskych novinách.
  • Text vychádza simultánne vo vybraných médiách vo všetkých krajinách Eurozóny.
Najmocnejšia žena eura exkluzívne v HN: Ako ECB pomáha podnikom a domácnostiam
Zdroj: Reuters

Verejné orgány na celom svete sa mobilizujú v boji proti koronavírusu. COVID-19 je novým druhom hospodárskeho šoku, ktorý nie je možné riešiť postupmi z minulosti. Potrebujeme politiky zamerané na tých, ktorí sú tejto kríze vystavení najviac.

Dnes sú to podniky a rodiny, ktoré čelia prudkému poklesu príjmov a rastúcim obavám o budúcnosť. Opatrenia ECB sú určené práve im. V rámci svojho mandátu sme naše opatrenia postavili tak, aby sa likvidita dostala k občanom a sektorom, ktorí podporu potrebujú najviac.

Na pochopenie podstaty našich opatrení si však najskôr musíme uvedomiť, v čom spočíva výnimočnosť tejto krízy. Jej príčiny sú iné ako v prípade finančnej krízy alebo klasickej recesie. Prudký pokles hospodárskej aktivity je dôsledkom nevyhnutného rozhodnutia požiadať ľudí, aby zostali doma. Je preto nevyhnutné zabrániť zatváraniu životaschopných podnikov a strate zamestnania v dôsledku dočasnej krízy, za ktorú podniky ani ich zamestnanci nemôžu.
Pracovné miesta sú v súčasnosti ohrozené viac než kedykoľvek od 30. rokov minulého storočia. V roku 2009 napríklad počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v Spojených štátoch predstavoval najviac 665-tisíc za jeden týždeň. Predminulý týždeň však ich počet dosiahol 3,3 milióna a minulý týždeň až 6,6 milióna. V Európe síce nezamestnanosť na aktuálny vývoj zvyčajne reaguje pomalšie a menej výrazne, no znepokojivé signály už vidieť: index nákupných manažérov (PMI) týkajúci sa zamestnanosti v marci zaznamenal rekordný pokles.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.