Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyRopný sektor dostal v marci ranu simultánne z dvoch strán. Ponukový šok spôsobila hra na silnejšieho medzi Saudskou Arábiou a Ruskom. Dlhé roky patrili tieto dve krajiny medzi najväčších svetových producentov, kým ich nepreskočili USA vďaka ťažbe z bridlicových nálezísk. Vítanou obeťou tejto roztržky mali byť práve americkí ťažiari a následný väčší trhový podiel pre preživších producentov. Negatívny dopytový šok zase priniesli opatrenia vlád po celom svete a ich rozhodnutia o obmedzení pohybu obyvateľstva v snahe zastaviť šírenie pandémie. Fabriky zostali zatvorené a autá zaparkované. Bolo zrušených viac ako milión letov a lietadlá zostali stáť na zemi. Rafinérie z tohto dôvodu znižujú objem spracovanej ropy, lebo sa im hromadia nepredané produkty. Dopyt po rope sa podľa odhadov Medzinárodnej agentúry pre energiu v apríli zníži až o 29 miliónov barelov denne. Znamená to pokles asi o 30 percent. Spotreba ropy na tejto úrovni bola naposledy v roku 1995. Na celoročnej úrovni by mal dopyt klesnúť o 9,3 milióna barelov za deň.
Extrémne lacná ropa spôsobuje problémy
Ceny ropy sa prepadli o desiatky percent, na úrovne pod 20 dolárov za bar
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Denný prehľad správ emailom
Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.