Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.05.2020, 00:00

Ako funguje Prvá pomoc

Zvolenú verziu musíte využívať po celú dobu čerpania príspevkov.

Ako funguje Prvá pomoc
Zdroj: Peter Mayer

Ak ste začali činnosť najneskôr k 1. 2. 2020 a máte problémy v čase koronakrízy, máte nárok na príspevok na vašich zamestnancov. Projekt Prvá pomoc sa delí na štyri tzv. opatrenia. Pre zamestnávateľov je najdôležitejšie Opatrenie 3 vo verzii 3B.

V tomto prípade príspevok dostanete na každého zamestnanca s pracovnou zmluvou uzavretou najneskôr od 1. 3. 2020. Zamestnancovi nesmiete dať výpoveď z organizačných dôvodov a ani sa s ním z rovnakého dôvodu nesmiete dohodnúť na skončení pracovného pomeru. Ak na mzdu zamestnanca už dostávate nejaký iný príspevok z úradu práce, naň nárok na príspevok Prvá pomoc nemáte. Príspevok nedostanete ani na zamestnanca, ktorý bol viac ako polovicu pracovných dní a platených sviatkov v mesiaci na dovolenke alebo mal osobnú prekážku v práci – PN, OČR, lekár, neplatené voľno.


Pri verzii 3B tak dostanete príspevok na väčšinu zamestnancov, je jedno, či boli na prekážke v práci, či normálne pracovali alebo pracovali z domu. Príspevok na jedného zamestnanca závisí od poklesu príjmov firmy. Najnižšia suma 90 eur je pri poklese príjmov o 10 % za marec. Najvyšší príspevok 540 eur je pri poklese príjmov o 80 % za apríl a ďalšie mesiace. Zároveň platí, že príspevok je najviac vo výške hrubého príjmu zamestnanca.

Alternatívou je verzia 3A. Tu nezáleží na tom, aký máte pokles príjmov – nemusíte mať žiaden – príspevok kopíruje náhradu mzdy, ktorú ste vyplatili zamestnancom na prekážkach v práci. Súčasne na jedného zamestnanca dostanete najviac 880 eur mesačne. Výhodné je to, ak máte malý pokles príjmov, ale máte veľa zamestnancov na prekážkach. Medzi verziami 3A a 3B si môžete vybrať pre vás výhodnejšiu. Pozor, zvolenú verziu musíte využívať po celý čas čerpania príspevkov. Preto si treba na začiatku dobre rozmyslieť, čo bude pre vás výhodnejšie nielen za prvý mesiac, ale aj za ďalšie mesiace.

Opatrenie 1 f
unguje rovnako ako 3A. Rozdiel je v tom, že pri ňom je príspevok na jedného zamestnanca najviac 1 100 eur mesačne a využiť ho môžete len na zamestnancov zaradených na prevádzkach, ktoré museli byť povinne zatvorené alebo obmedzené na základe nariadení ÚVZ.

Ďalšie nástroje, teda opatrenia 2 a 4 sú určené SZČO a spoločníkom jednoosobových spoločností s ručením obmedzením. Projekt Prvá pomoc dopĺňa tzv. SOS dotácia, určená najmä „dohodárom“, ktorí stratili príjem. Z nástrojov v kompetencii ministerstva práce môžete ďalej využiť odklad platenia odvodov (zatiaľ) za marec alebo odpustenie sociálnych odvodov (zatiaľ) za apríl.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.