Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.05.2020, 00:00

Peniaze či život: Falošná dilema

Samovrážd bolo celosvetovo o 10-tisíc viac počas finančnej krízy ako počas iných období.

Peniaze či život: Falošná dilema
Zdroj: TASR

Otázkou je, či si ekonomický pokles nevyžiada viac obetí než pandémia bez opatrení. Ako dlho ešte je vhodné (a vôbec možné), aby ekonomika zostávala ochromená zo zdravotných dôvodov? Existuje spor, ktorý by sme mohli zhrnúť do slov „peniaze alebo život“. Môžeme zrušiť ochranné opatrenia urýchlene, ale stojí to za stratu bližšie neurčeného počtu životov? Ak položíme otázku týmto spôsobom, veľká časť verejnosti sa pravdepodobne prikloní k názoru, že je lepšie byť chudobný, ale živý.


Problém je však v skutočnosti, že neexistuje voľba medzi prosperitou na jednej strane a ochranou zdravia a životov na strane druhej. Otázka „peniaze alebo život“ je falošná dilema. V skutočnosti riešime úplne inú otázku: či ekonomický pokles vyvolaný núdzovým stavom – pokles, ktorý môže vyústiť až d

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.