Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2020, 00:00

Len nie, prosím, maturita zadarmo

Vzdelanostná úroveň uchádzačov o štúdium začína byť tragická

Len nie, prosím, maturita zadarmo
Zdroj: TASR

Učím tridsať rokov špeciálnu pedagogiku na vysokej škole. Tridsať rokov je dosť dlho na to, aby si človek pamätal... Boli časy, keď dostať sa na tento odbor znamenalo mať viac než dvojmesačnú dobrovoľnícku prax u ľudí s postihnutím a aj isté penzum vedomostí, čo sa rozpoznalo na prijímacom pohovore. Pravda, aj vtedy sa na toto štúdium hlásili uchádzači preto, že tam nebola matematika, alebo preto, že túžili po titule, ale bolo ich výrazne menej než dnes.


Rana za ranou
Odbor dostal prvú ranu „v rámci bolonského procesu“, ktorým bolo aj toto štúdium po treťom ročníku umelo rozrezané na bakalársky a magisterský stupeň. Lenže problém bol v tom, že doterajší študijný plán mal teoretické predmety na začiatku a až v zostávajúcich dvoch rokoch sa nadväzovalo špeciálne zameranými kurzami. Takže program nového trojročného bakalárskeho štúdia sa postupne riedil a menil, aby jeho absolventi mohli byť v školách a školských zariadeniach aspoň niekde použiteľní. V čiastočných pododvetviach sa síce dozvedali o zdravotných postihnutiach žiakov, ale čoraz menej o to

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.