Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2020, 00:00

EÚ čaká revolúcia v zručnostiach

Až 60 miliónov pracovných miest vytvorí celosvetovo odvetvie umelej inteligencie.

EÚ čaká revolúcia v zručnostiach
Zdroj: Reuters

Rozvoj zručností je celoživotný proces. Zručnosti, kompetencie a kvalifikácie, ktoré ľudia potrebujú, sa menia a musia sa rozvíjať v súlade s tým, ako sa vyvíja trh práce. Najnovšie údaje o učňovskej príprave, zvyšovaní úrovne zručností a rekvalifikácii z obdobia pred vypuknutím koronakrízy však nie sú príjemným čítaním. Viac než 20 percent dospelých v Európe má len základné schopnosti čítať a písať. Viac než 70 percent podnikov upozorňuje na to, že ich rozvoj brzdí nedostatok zručností. A jeden zo štyroch malých a stredných podnikov v celej EÚ má veľký problém nájsť kvalifikovanú pracovnú silu.


Pandémia koronavírusu teraz zosilnila trendy v oblasti zručností na trhu práce a urýchlila tak potrebu zmeny, ako aj príležitosti na ňu. Očakáva sa, že prechod na obehové, digitalizované a nízkouhlíkové hospodárstvo efektívne využívajúce zdroje vytvorí do roku 2030 viac ako milión pracovných miest. Takisto sa očakáva, že samotné odvetv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.