Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2020, 00:00

Afrika sa rúti do novej vojny

Hrozí, že spor o energetické a vodné zdroje Nílu vyústi do ozbrojeného konfliktu.

Afrika sa rúti do novej vojny
Zdroj: Reuters

Etiópia aj Egypt patria k jedným z najstarších civilizácií sveta a delia sa o spoločné dedičstvo nielen kresťanstva a islamu, ale tiež sú nekonečne zviazané nílskou vodou. Po celé stáročia mal Egypt monopol na využívanie nílskej vody riadený koloniálnymi zmluvami z rokov 1929 a 1959, ktoré dávajú Egyptu právo veta v súvislosti s využívaním nílskej vody. Egypt postavil priehradu Aswan ešte v 60. rokoch minulého storočia a viac ako 99 percent obyvateľstva Egypta má prístup k elektrine. Na rozdiel od toho Etiópia trpí chudobou a vyše 60 percent jej obyvateľov žije v absolútnej tme, čo je v 21. storočí nepredstaviteľné.
Etiópia prirodzene odmieta koloniálne zmluvy z morálnych a právnych dôvodov. Po prvé, z legálneho hľadiska preto, že kolonializmus bol nedemokratický systém a nie je ho možné odsúdiť. Naopak, legitimizujú sa jeho dedičstvá a jednostranne nespravodlivé zmluvy.


Medzinárodné zmluvy
Po druhé, z

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.