Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.07.2020, 00:00

Komentár Petra Pellegriniho: Ukradnutá nádej

Spoločnosť plná hnevu a frustrácie sa nemá šancu pohnúť vpred.

Komentár Petra Pellegriniho: Ukradnutá nádej
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Odvolávanie predsedu vlády Igora Matoviča potvrdilo niekoľko zásadných skutočností, ktoré budú v najbližšom období ovplyvňovať politický vývoj u nás.  

Tou prvou a zásadnou skutočnosťou je strata morálky vládnej koalície. Politika koalície a nekultúra, ktorá ho sprevádza, potvrdzuje pocit sklamania u ľudí, ktorých stretávam v regiónoch. Cítia sa oklamaní a jasne hovoria, že Igor Matovič nie je zmenou, po ktorej volala spoločnosť. Predstavuje falošnú zmenu. A to je v porovnaní s plagiátom diplomoviek väčšia krádež. Ľuďom, ktorí ho volili, ukradol vieru v budúcnosť.

Ukazuje im, že každý, kto je v politike, klame a porušuje sľuby, a to je jeho najväčšie zlyhanie. Spoločnosť, ktorá stratí vieru v politikov, sa ocitá v beznádeji a pomaly sa radikalizuje. Ako opozičného politika by ma to mohlo tešiť, ale spoločnosť plná hnevu a frustrácie sa nemá šancu pohnúť vpred. A to si zodpovedný politik nemôže želať.

Druhou skutočnosťou, ktorá bude ovplyvňovať politický život na Slovensku, je neschopnosť predsedu vlády lídrovať témy a posúvať tak spoločnosť. V každodennom živote ukazuje svoju nepripravenosť viesť štát. Namiesto spájania spoločnosti v ťažkých časoch a hľadania intelektuálneho potenciálu krajiny pre úspešnú budúcnosť sa sústreďuje na vytváranie konfliktov a spoločnosť delí na ONI a MY. Politický svet v jeho zložitosti sa mu zdá príliš komplikovaný, nedôveruje mu a na škodu spoločnosti hľadá mechanizmy, ako koncentrovať moc do svojich rúk. Vidíme v priamom prenose politizáciu verejného života, obsadzovanie postov v štátnej správe jednou štátostranou, či zvolenie politického generálneho prokurátora, alebo politické dosadenie policajného prezidenta. Ak sa však chceme ako spoločnosť posunúť, musí sa táto studená vojna na Slovensku skončiť.

Treťou negatívnou správou pre Slovensko je premiérova neschopnosť ekonomicky projektovať budúcnosť krajiny. Stal sa „čiernou dierou“ ekonomických nápadov. Slovensko dnes viac ako inokedy potrebuje jasnú víziu vývoja. Kam sa chceme uberať a čo chceme dosiahnuť. Na Slovensko na základe dohody z bruselského samitu príde viac ako 43 miliárd eur. Stojíme pred zásadnou otázkou, ako ďalej, akú krajinu chceme mať o tri roky, päť rokov alebo sedem. Čas je proti nám, pretože do necelých troch mesiacov musíme predložiť zoznam projektov, ktoré začnú pretvárať Slovensko. Žiaľ, na pomoc ľuďom sme neboli schopní rozpustiť tri miliardy, a tak sa obávam, že v tomto trende budeme pokračovať. 

Hlasovanie o dôvere môže predseda vlády zdanlivo považovať  za svoje politické víťazstvo. Som presvedčený, že Slovensko prehralo. Do času.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.