Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.09.2020, 00:00

Pilot medzi reformami - kurzarbeit

Ani kurzarbeit nebude fungovať, ak neopravíme dôchodkový systém.

Pilot medzi reformami - kurzarbeit
Zdroj: Peter Mayer

Ministerstvo práce zverejnilo koncepciu zavedenia režimu skrátenej práce, takzvaný kurzarbeit. Koncepcia hutne a dobre definuje princípy nástroja na záchranu pracovných miest a ekonomiky v časoch krízy. Po kríze v rokoch 2008 až 2012 je tu kríza vyvolaná celosvetovou pandémiou. Žiaľ, netreba pochybovať o tom, že približne v sedem- až 10-ročných cykloch prídu ďalšie krízy. Je rozumné vopred sa na to pripraviť a výborne môže poslúžiť práve koncept skrátenej práce.

Ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré. Paradoxne práve pandémia je príležitosťou na prípravu a odštartovanie viacerých reforiem, ktoré Slovensko potrebuje. Okrem reforiem školstva či zdravotníctva je výzvou i reforma sociálneho a dôchodkového systému. Takzvaný kurzarbeit je menšou, ale dôležitou súčasťou reforiem, ktorá bola predstavená ako prvá. Je to akýsi pilot, na ktorom môžeme sledovať, aký bude prístup vlády k ďalším reformám.


Hovoríme o novom nástroji, a preto si treba klásť otázky. Bude to znamenať ďalšie zvýšenie odvodov? Verme, že nie. Narastie byrokracia na strane zamestnávateľov, ale i úradov, ako je Sociálna poisťovňa? Verme, že nie. Bude systém spravodlivo vyvážený, pokiaľ ide o rovinu solidarity a zásluhovosti? Verme, že áno.

Bolesťou Slovenska sú vysoké odvody. Preto zavedenie nového fondu poistenia nesmie zvýšiť odvodové zaťaženie práce ani o milimeter. To však priamo súvisí s dôchodkovým systémom. Od reformy odvodov v roku 2004 až doteraz platí, že dôchodkový systém na Slovensku je v deficite. Peniaze chýbajúce na výplatu dôchodkov sa neférovo ťahajú napríklad z odvodov na poistenie v nezamestnanosti. Keďže ani to nestačí, temer každý rok dotuje Sociálnu poisťovňu štát stovkami miliónov eur. Ani kurzarbeit nebude fungovať, ak neopravíme dôchodkový systém. Aj tu sa už robia prvé kroky – opravuje sa nezmyselné nastavenie takzvaných minimálnych dôchodkov.

Testom zodpovednosti vlády však bude ochota poctivo nastaviť dôchodkový systém tak, aby platilo účtovnícke „má dať – dal“. Prvý dôchodkový pilier musí byť nastavený tak, aby suma vyplatených dôchodkov na cent sedela so sumou vybraných odvodov na dôchodkové poistenie. Bez zvýšenia odvodov a s čo najmenšími dotáciami štátu. To je alfa a omega reformy, ktorú potrebujeme.

Prípravu zavedenia režimu skrátenej práce kurzarbeit zvláda ministerstvo práce zatiaľ dobre. Najväčšie výzvy však ešte len čakajú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.