Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2020, 00:00

Rozprávky o reformách

Bez učiteľov to nejde, a preto výhovorky musia ísť bokom.

Rozprávky o reformách
Zdroj: Peter Mayer

Pekne vieme rozprávať o reformách. O tom, ako jediné, v čom sme silní a na čo sa môžeme spoľahnúť, sú ľudia. Múdri ľudia; vzdelaná pracovná sila, ktorá bude bádať, skúmať a vyvíjať nové produkty v informačných technológiách s využitím veľkých databáz, biomedicíne, nových materiáloch, autonómnych vozidlách, alebo už len lepených drevených konštrukciách. S takými ľuďmi dokážeme všetko.


Aby sme ich mali, zabezpečíme kvalitné materské školy, rovný prístup detí bez ohľadu na východiskové sociálne prostredie k základom vzdelania a budúcej kariéry. Základné školy – prvý stupeň blízko detí, aby nemuseli dochádzať ďaleko, mali poruke športové zariadenia a jedli zdravú stravu pripravovanú miestnymi kuchármi. Druhý stupeň už s dochádzaním, ale s o to väčšími možnosťami trávenia voľného času. Školy prestavané tak, aby slúžili dôvodu svojej existencie – zabezpečiť budúcnosť slovenskej spoločnosti. Potom stredné školy, už nie pre každého, špecializované, ale nie príliš, aby žiaci boli pripravení na odvetvia, ktoré sa ešte len rozvíjajú. Regionálne špecializované, často s internátmi, samozrejme, prepojené s reálnym životom – vynikajúcimi firmami doma a v zahraničí. A vysoké školy, naberajúce podľa talentu. Špička vedy.
Aby sme mali vzdelaných ľudí, minieme obrovské peniaze na premenu procesu prípravy pedagógov. Už nie objekt vtipov, ale vážny stav s dostatkom času na vlastné vzdelávanie. Komu by napadlo vyhovárať sa na autonómnosť univerzít. Bez učiteľov to nejde, a preto výhovorky musia ísť bokom.


Ak vyberáme medzi betónom a ľuďmi, vyhrávajú ľudia. A ďalší náš výrobný faktor – voda, pôda a príroda. Výskum je aj o bezpečných potravinách, ktoré môžeme spotrebovať aj vyvážať. O využití prírody na cestovný ruch s vysokou pridanou hodnotou, drahými službami. Inovácie hľadáme všade, veď sedemdesiat percent aktívnej sily má dnes stredoškolské vzdelanie rôznej kvality, ktoré však vďaka inováciám vedia výhodne predávať. Príroda je nevyhnutnosť a šetrnosť voči nej vieme dostať do najmodernejších výrobkov.


Všetkých tých múdrych a šikovných ľudí tu drží kvalita života. Nie je problém doviesť odborníkov z cudziny; a keďže tu žijú dobrí ľudia, pomáhajú imigrantom, aby sa uplatnili a ďalej obohatili spoločnosť.
Jediným problémom sú peniaze, veľa peňazí zdarma, z ktorých sa nám zatočila hlava. Zlatá horúčka. Nové eurofondové náboženstvo. A skutočnosť odlišná od rozprávky. Ako keď hovorí vedec, že o inovačné klastre sa snažili už pred tridsiatimi rokmi a dodnes o nich len hovoríme.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.