Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2020, 00:00

Navzájom sa počúvať

Úlohou politikov je vyhrať voľby. Spoluzodpovednosť pri nastavovaní dôležitých zmien sa však týka nás všetkých.

Navzájom sa počúvať
Zdroj: Dreamstime

Posledné mesiace so sebou priniesli zemetrasenie, ktorého silu a nepredvídateľnosť pocítili všetci. Od najvyšších politických špičiek až po bežného občana, od priemyselných gigantov až po najmenších podnikateľov. Nová vláda na začiatku cesty, každodenná neistota a približujúca sa ekonomická kríza. Tak by sa dal v skratke opísať prvý polrok.

Úspešní biznismeni hovoria, že každá kríza a neistota so sebou prinášajú nové príležitosti, len ich treba objaviť a premeniť na pozitívnu zmenu. V mesiacoch plných nepretržitej práce a nových situácií sme v dialógu so zástupcami štátu identifikovali príležitosť posilniť schopnosť navzájom sa počúvať.


Ako pozitívny príklad uvediem diskusiu o zavedení slovenského modelu stáleho kurzarbeitu. Pred vypustením legislatívneho zámeru sa zástupcovia štátnej správy s nami opakovane stretli na viacerých verejných rokovaniach. Dostali sme tak príležitosť byť pri tvorbe materiálu od samotného začiatku. Výsledkom je kvalitný legislatívny zámer a dobrá správa pre Slovensko, že v budúcnosti budeme na krízu pripravení omnoho lepšie.

Ekonomika sa vraj nesmelo prebúdza, no ani druhá vlna pandémie nespí. Niektorým firmám sa darí aj naďalej, iné pokračujú značne oslabené a sú aj také, ktoré sú, žiaľ, na pokraji krachu. Bez ohľadu na aktuálnu situáciu, rozprávať sa a počúvať na tému posilnenia konkurenčnej schopnosti našej krajiny je vždy žiaduce.

Okamžitou témou na rozhovor širokého spektra odborníkov by mal byť národný plán obnovy, ktorý bude kľúčovým strategickým dokumentom najbližších rokov. Vidíme však aj ďalšie témy. Čaká nás rozsiahla debata o všeobecnom daňovom programe na podporu investícií, ktorý by zahŕňal superodpočet investícií presahujúcich rozsah bežného investovania za posledné tri roky. Veríme, že aj tu budeme vypočutí. Dúfame, že sa spoločne s vládou dopracujeme k výsledku, ktorý podnikateľov aj v týchto zložitých časoch podporí v odvahe investovať a byť tak silnejšími hráčmi na trhu doma a najmä v zahraničí. Rovnako dôležité je podporiť duálne vzdelávanie, aby nám naša dôležitá reforma odborného školstva prekonala i tieto ťažké roky.

Úlohou politikov je vyhrať voľby. Spoluzodpovednosť pri rozhodovaní a nastavovaní dôležitých zmien sa však týka nás všetkých. Veríme, že príležitostí na konštruktívny dialóg bude čoraz viac. V blízkej i vo vzdialenejšej budúcnosti, bez ohľadu na zloženie vlády. Navzájom sa počúvať je dobrým riešením pre našu krajinu.


Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.