Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.10.2020, 00:00

Aby z veľkej príležitosti nebola veľká blamáž

Najväčšou chybou bolo, že o implementácii rozhodovala úzka skupina úradníkov v Bratislave.

Aby z veľkej príležitosti nebola veľká blamáž
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Dve tretiny peňazí hore komínom, nespokojné regióny sťažujúce sa na ignoráciu Bratislavou a kritika opozície za premárnenú šancu, aká sa už nemusí opakovať. Aj takýto čierny scenár sa môže stať skutočnosťou pri národnom pláne obnovy a odolnosti, vďaka ktorému by malo Slovensko získať v rokoch 2021 až 2027 na oživenie ekonomiky po pandémii 7,5 miliardy eur. Ďalších vyše 12 miliárd eur budeme mať k dispozícii z kohéznych fondov EÚ.


Z čierneho scenára mám obavy preto, že zhruba takto dopadlo čerpanie eurofondov určených na rozvoj regiónov počas všetkých predchádzajúcich vlád. Regionálne rozdiely sa na Slovensku neustále prehlbujú. Najväčšie objemy peňazí stále prúdili na bohatšie západné Slovensko a menej do zaostalejších regiónov na strednom a východnom Slovensku. Podľa údajov EK v rokoch 2007 až 2013 natieklo z eurofondov na západné Slovensko a do Bratislavy dokopy 5,6 miliardy eur, na stredné Slovensko 3,7 miliardy eur a na východné Slovensko 3,5 miliardy eur. Počas aktuálneho programového obdobia v rokoch 2014 až 2020 inkasovalo západné Slovensko 1,1 miliardy eur, stredné Slovensko 714 miliónov eur a východné Slovensko 862 miliónov eur. Nehovoriac o tom, že v poslednom roku sme čerpali peniaze iba na úrovni približne 30 percent.


Ak 90 percent verejných investícií v našej krajine pokrývajú eurofondy, je nemysliteľné, aby najväčšie balíky peňazí končili najmä na západnom Slovensku. Pritom východ našej krajiny je neslávne známy množstvom najmenej rozvinutých okresov. Dúfam, že sa vláda poučí z chýb predchodcov. Najväčšou a najzásadnejšou doteraz bolo, že o implementácii z fondov EÚ rozhodovala úzka skupina úradníkov v Bratislave. Tá nepoznala reálne potreby a možnosti regiónov.


Už roky samosprávne kraje márne ponúkajú pomoc pri implementácii eurofondov. Všetky župy združené v SK8 požiadali vládu, aby s nimi spolupracovala pri príprave plánu obnovy a odolnosti. Potreby v regiónoch a oblasti, kam majú smerovať peniaze, poznáme najlepšie. Už niekoľko mesiacov košická župa pripravuje Integrovanú územnú stratégiu, organizujeme stretnutia v každom okrese. Pripravujeme zásobník projektov, ktoré môžu byť zrealizované z eurofondov v nasledujúcich rokoch. A vieme dať na stôl aj návrhy reforiem.


Na záver mi nedá nepripomenúť, že vláda by s nami mala koordinovať svoj postup nielen preto, že je to logické, správne a spravodlivé s cieľom znižovania regionálnych rozdielov. No aj preto, že spolupráca s krajmi je podmienkou získania peňazí z fondov na obnovu a odolnosť. Ak táto podmienka nebude splnená, môžeme prísť o ďalšie desiatky až stovky miliónov eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.