Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2020, 00:00

Kuchynský odpad zaváňa problémom

Realizácia separovaného zberu biologického odpadu si vyžiada náročnú komplexnú prípravu.

Kuchynský odpad zaváňa problémom
Zdroj: HNtelevízia

Portfólio komodít separovaného zberu odpadov sa od roku 2021 rozšíri o ďalší sortiment – biologicky rozložiteľný kuchynský odpad. Vyplýva to zo zákona č. 460/2019 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon o odpadoch. Obce a samosprávy musia zabezpečiť od 1. januára 2021 realizáciu jeho zberu v rámci separovaného zberu komunálneho odpadu. Ide o špecifický druh odpadu, ktorý doteraz bol súčasťou tuhého komunálneho odpadu a spolu s ním končil na skládke.


Na charakteristiku kuchynského biologického odpadu sa môže známe „čo dom dal“ zmeniť na „čo v kuchyni zostalo“. Ide v podstate o zvyšky jedál, zvyšky a odpad zo surovín na prípravu jedál. Len ťažko sa dá čo i len orientačne predikovať zloženie takéhoto odpadu, jeho množstvo, konzistencia. Môže obsahovať tuhé, ostré časti, kvapalný či kašovitý podiel. Ide o odpad, ktorý v krátkom čase môže podliehať rozkladným a hnilobným procesom. Kuchynský biologický odpad ako súčasť tuhého komunálneho odpadu spôsobuje na skládkach hygienické a environmentálne problémy. Tie však môže spôsobiť i samostatne vyseparovaný kuchynský odpad, „niekde“ dočasne uložený, bez rýchleho a bezpečného spracovania.

Samotné nakladanie s už vyseparovaným, vyzbieraným odpadom bude veľmi náročné a veľmi odlišné od zberu a nakladania s ostatnými komoditami separovaného zberu komunálneho odpadu. Realizácia jeho separovaného zberu si vyžiada náročnú komplexnú prípravu – od zabezpečenia vhodných zberových nádob cez logistiku zberu a zvozu odpadu až po samotné zhodnotenie, resp. zneškodnenie vyseparovaného odpadu. Vzhľadom na charakter odpadu bude veľmi dôležité vo všetkých krokoch eliminovať možné hygienické a zdravotné riziká. A tie budú pri samostatnom zbere určite väčšie, ako keď bol kuchynský biologický odpad „súčasťou“ tuhého komunálneho odpadu a predstavoval v ňom malý podiel. Tento typ odpad

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.