Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.11.2020, 00:00

Ako spraviť z krízy príležitosť pre Slovensko

Pilierom modernej a prosperujúcej krajiny je zdravé regulačné a bezkorupčné prostredie.

Ako spraviť z krízy príležitosť pre Slovensko
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Celosvetová pandémia koronavírusu rozdelila svet nielen zo zdravotnej stránky, ale aj z ekonomickej. Na jednej strane je blok krajín, ktoré na krízu veľmi doplatia zdravotne aj hospodársky. Na druhej strane sú krajiny, ktoré z krízy vyjdú silnejšie a odolnejšie.


Pandémia otriasla svetom, krajiny zavreli hranice a uzavreli sa do seba. Pandémia koronavírusu zmenila prístup aj k pracovným návykom – miesto výkonu už v mnohých prípadoch nehrá úlohu, zamestnanci pracujú z obývačiek, stretávajú sa vo virtuálnom svete, menej cestujú.


Počiatočné problémy sa u mnohých zmenili na výhodu a miesto výkonu práce sa stalo zrazu nedôležitým. Zamestnávatelia a firmy, ktoré si nevedeli predstaviť, že by povolili flexibilný pracovný čas a prácu z domu, boli k tomu donútení pandémiou a nakoniec zistili, že flexibilný prístup má mnohé výhody.


Z tejto krízy vyjdú posilnené krajiny, ktoré využijú pandémiu na to, aby robili štrukturálne zmeny, reformy, boli odolnejšie, kreatívnejšie a inovatívnejšie. Krajiny, ktoré sú a budú domovom firiem vlastniacich duševné vlastníctvo a patenty. Krajiny, v ktorých fungujú digitálne služby a rodia sa nové technológie. Krajiny, ktoré podporujú technologické zmeny a znalostnú ekonomiku.


Víziou strany Za ľudí je, aby takouto krajinou po kríze bolo aj Slovensko. Aby sa nám to podarilo, musíme zabrať v troch kľúčových oblastiach: vzdelanostný kapitál, a tým nemyslím len podiel vysokoškolsky vzdelanej populácie, ale transformačnú zmenu systému vzdelávania, z ktorého vyjdú digitálne gramotní študenti, pripravení učiť sa celý život v rýchlo sa meniacom svete. Pretože kríza ešte znásobí nerovnosti medzi tými, čo vedia, čo majú potrebné zručnosti a medzi tými, ktorým sa nedostalo kvalitného vzdelania.


Druhým pilierom je podpora inovácií a digitálnej transformácie: digitálne diaľnice, štát v mobile, podpora digitálnej ekonomiky, prepojenie univerzít s priemyslom, aplikovaný výskum a investície do perspektívnych odvetví, ale aj nové zelené formy mobility a čistej energie z obnoviteľných zdrojov.


Posledným pilierom modernej a prosperujúcej krajiny je zdravé regulačné a bezkorupčné prostredie. Vymožiteľnosť práva, transparentnosť v riadení štátu, antikorupčné zákony a rýchle predvídateľné súdnictvo a regulácie, ktoré budú vychádzať v ústrety inovátorom.


Slovensko aj ostatné európske krajiny v minulosti prežili oveľa ťažšie skúšky, preto verím, že sa nám podarí prekonať aj koronakrízu. Pre budúcnosť Slovenska však bude kľúčové, aby sme pokrízové obdobie využili na zmeny a reformy, ktoré nám pomôžu k dlhodobej prosperite.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.