Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.11.2020, 00:00

Nový zákon o ochrane hospodárskej súťaže je nevyužitou šancou

Navrhujeme zakotviť základné garancie otvoreného a transparentného výberu.

Nový zákon o ochrane hospodárskej súťaže je nevyužitou šancou
Zdroj: Pixabay

V súčasnosti v čase pandémie, bez širšej odbornej diskusie, je v medzirezortnom pripomienkovom konaní návrh nového zákona o ochrane hospodárskej súťaže, ktorou sa má transponovať Smernica o posilnení právomocí orgánov na ochranu hospodárskej súťaže. Cieľom smernice je zvýšenie nezávislosti súťažných úradov a už z povahy veci predstavuje len základný rámec a nevyhnutný minimálny štandard. Podľa nášho názoru návrh nie je krokom z posilneniu nezávislosti a odbornosti inštitúcie a je premárnenou šancou situáciu zlepšiť.


Odporúčania medzinárodných inštitúcií (napríklad OECD, Svetovej banky, UNCTAD) či prax prestížnych európskych súťažných úradov hovoria o vysokých požiadavkách na odbornosť a integritu kľúčových predstaviteľov súťažných inštitúcií a kolektívnych rozhodovacích orgánov, otvorených výberových konaniach, verejnej prezentácii vízie inštitúcie, riešení konfliktu záujmov, vrátane postzamestnaneckých obmedzení. Dobrú prax máme už aj v SR s verejnými vypočutiami.


Pokiaľ ide o Protimonopolný úrad, v SR máme takmer 30 rokov dobrých aj zlých skúseností, z ktorých sa možno poučiť a využiť ich pri novej právnej úprave.


Fungujúca hospodárska súťaž je základom trhového hospodárstva a efektívnym nástrojom ochrany spotrebiteľa. Rozhodnutia úradu (rozhodnutia o kartelových dohodách, zneužívaní dominantného postavenia, schvaľovanie koncentrácii

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.